Hlavní obsah

Hučín se dočkal dalšího osvobozujícího rozsudku

Bývalý důstojník Bezpečnostní informační služby (BIS) Vladimír Hučín se dočkal dalšího osvobozujícího verdiktu. Krajský odvolací soud v Olomouci ho v pátek zprostil obžaloby z celkem šesti trestných činů. Hučín měl údajně v devadesátých letech, kdy byl pracovníkem BIS, podněcovat levicových extremismus. Dělal to prý proto, aby mohl na jeho hrozbu upozornit.

Hučín se dočkal dalšího osvobozujícího rozsudku

Páteční rozhodnutí krajského soudu tak potvrdilo dřívější rozsudek Okresního soudu v Přerově, proti kterému se odvolala žalující strana. Třiapadesátiletý Hučín byl obžalován z nedovoleného ozbrojování, neuposlechnutí rozkazu, zneužití pravomocí veřejného činitele, šíření poplašné zprávy, ohrožení utajovaných skutečností a neoprávněného nakládání s osobními údaji.

Obžaloba Hučína mimo jiné vinila i z podílu na dosud neobjasněných výbuších v Přerově. Veškerou vinu od začátku popíral. Tvrdil, že se stal v BIS nepohodlným především proto, že poukazoval na narůstající vliv exponentů někdejšího komunistického režimu ve státní správě a justici.

Krajský soud, stejně jako okresní nakonec došel k závěru, že u některých trestných činů, které Hučínovi byly kladeny za vinu, vůbec nebyla naplněna skutková podstata, jiné mu zase nebyly prokázány. "Okresní soud řádně provedl všechny důkazy a zcela správně a v souladu se zákonem je i vyhodnotil," uvedl soudce Anton Bucheň.

Litoval neveřejných jednání

"Nastala doba zúčtování. Proti mně totiž skutečně došlo ke zločinnému spolčení těch nejvyšších špiček státu pod krytím ČSSD. Mám z toho všeho dobrý pocit. Nicméně si myslím, že se jim podařilo odstranit mě z bezpečnostních složek a tím si řada významných činitelů z předlistopadové éry zachránila koryta. Prošli bezpečnostními prověrkami a já jsem jim byl nepohodlný," řekl Právu Hučín s tím, že je škoda, že "drtivá část procesu byla neveřejná".

"Občané by byli takto varováni, co je možné v bezpečnostních složkách aplikovat. Byl by to pro ně signál, že je tady ohrožení demokracie," zdůraznil Hučín.

Poté dodal, že tajná služba by nyní měla jasně vyjádřit svůj postoj. "Na všem totiž má lví podíl," vysvětlil Hučín a prozradil, že jeho úsilí v boji za očištění nekončí. "Vše se budu snažit zúročit u Nejvyššího soudu, který musí zrušit mé zbytkové tresty z předlistopadového období. Nařídil to Ústavní soud, když nedávno uznal, že má činnost byla v souladu se třetím odbojem a že ho bylo nutno vést i ozbrojeným způsobem," uvedl Hučín.

Kauzu doprovázely protesty

Hučín byl zatčen počátkem roku 2001 a přes rok strávil ve vyšetřovací vazbě. Žalobkyně pro něho žádala nepodmíněný trest v dolní třetině sazby, která činí 3 až 10 let. Případ se u soudu projednával od roku 2002 a část líčení byla neveřejná.

Kauzu doprovázely protesty desítek Hučínových příznivců, proti kterým musela zasahovat i justiční stráž. Páteční rozsudek přijali už s nadšením. Někteří však i s rozpaky. "Co budeme dělat, když ho teď osvobodili. Jeho soudní jednání a související akce byly pro nás návykové," řekla Právu žena, která Hučínovi gratulovala k zproštění se slzami v očích.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků