Hlavní obsah
Ivo Sekyra přichází ke pátečnímu soudnímu jednání. Foto: Právo

Hoch zemřel kvůli vadné karmě, správce domu spoléhal na revizního technika

I přes pravidelnou revizní kontrolu plynového spotřebiče ještě nemusí mít jeho uživatel jistotu, že jej může bezpečně užívat. Ukázal to smutný případ z Plzně, který skončil smrtí 16letého mla­díka. Podle státní zástupkyně se na tragédii podepsalo šlendriánství revizního technika Ivo Sekyry (57), který nezjistil závadu na koupelnovém ohřívači vody, v důsledku čehož došlo k nahromadění oxidu uhelnatého a smrti hocha.

Ivo Sekyra přichází ke pátečnímu soudnímu jednání. Foto: Právo
Hoch zemřel kvůli vadné karmě, správce domu spoléhal na revizního technika

Plzeňský soud ale Sekyru obžaloby v pátek zprostil s tím, že nebyl povinen kontrolovat spotřebič v takovém rozsahu, aby odhalil závadu, která způsobila havarijní situaci, v jejímž důsledku mladík zemřel.

Utopil se ve vaně

Smutná událost se stala v únoru 2014 v jednom z bytů v Mánesově ulici. Tehdy se mladý teenager při koupání ve vaně nadýchal oxidu uhelnatého, přičemž upadl do bezvědomí, sesunul se pod hladinu a utonul. K nahromadění oxidu uhelnatého došlo podle předsedy senátu Josefa Pracha ze dvou příčin.

„Jednak byly výměníky karmy zanesené drobnými nečistotami, a jejich spalováním tak docházelo k vytváření jedovatého plynu. A za druhé byla zapnutá digestoř, která způsobila podtlak, jenž měl za následek, že spaliny unikaly dovnitř místo ven komínem,“ popsal situaci Prach.

Sekyra měl se správcem domu uzavřenu pracovní smlouvu na revizi plynových zařízení, jejíž součástí byla povinnost jednou ročně prohlédnout a zkontrolovat ve všech bytech i plynové spotřebiče.

„Měl přesně vymezeno, v jakém rozsahu má prohlídku provádět. Šlo o kontrolu ovládacích prvků, termostatu nebo hořáku. Podle této smlouvy ale nebyl povinen karmu rozmontovat a výměníky vyčistit,“ uvedl soudce Prach.

„Na to totiž neměl ani oprávnění od výrobce, to může jen pověřený servisní technik,“ dodal soudce s tím, že si je vědom toho, že 90 procent uživatelů bytů si řekne, že když je spotřebič pravidelně kontrolován, je všechno v pořádku.

Prohlídky nenahradí servis

„V tomto směru se těm lidem nemůžeme divit, že považují tato zařízení za bezpečná, protože jsou zde prováděny kontroly takového typu, jako je prováděl obžalovaný. Někdo by je ale měl upozornit na to, aby v nich tyto prohlídky nevzbuzovaly dojem, že suplují servis,“ uvedl Prach.

Žalobkyně poukázala na to, že Sekyra při kontrolách ani nezjistil, že u karmy chybí pojistka, která při zpětném tahu spalin uzavře přívod plynu.

„Ta by havarijnímu stavu stejně nezabránila. Podle znalců totiž v důsledku zanesení výměníků dochází k nedokonalému spalování a plyny, co odcházejí, mají nižší teplotu, než na které jsou tyto pojistky nastaveny,“ argumentoval soudce.

Rozsudek není pravomocný. Státní zástupkyně si nechala lhůtu pro případné odvolání.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků