Hlavní obsah
Varna byla v rodinném domě Foto: Policie ČR

Gang na Zlínsku vyrobil za pár let drogy za 37 miliónů, teenagerům neprodávali

Podáním obžaloby vyvrcholil dosud nejrozsáhlejší drogový případ na území Zlínského kraje. Z výroby a rozsáhlé distribuce pervitinu viní tamní kriminalisté organizovanou skupinu deseti mužů a jedné ženy. Jimi vyrobené návykové látky dealeři distribuovali v několika krajích i v Praze. Ctili ale pravidlo, že nebudou prodávat mladistvým.

Varna byla v rodinném domě Foto: Policie ČR
Gang na Zlínsku vyrobil za pár let drogy za 37 miliónů, teenagerům neprodávali

„Skupina vyrobila a rozdistribuovala nejméně 45 kg pervitinu, za což mohli utržit přes 37 miliónů korun,“ informovala Právo mluvčí Krajského ředitelství policie ČR ve Zlíně Lenka Javorková.

Skupinu řídil třicetiletý muž z obce na Uherskohradišťsku.

„Varnu si opatřil podle všeho v roce 2011. Nejprve vařil a distribuoval pervitin sám a postupně k sobě přibíral další lidi, až za nějaký čas vznikla skupina deseti osob, včetně jeho přítelkyně, kterou třicetiletý muž vedl. Na výrobu samotné drogy byli určeni dva muži, kteří pervitin vyráběli v rodinném domku v malé obci na Uherskohradišťsku, jenž byl využíván pouze pro tento účel,“ popsala mluvčí.

I na Václavském náměstí v Praze

Drogu členové gangu vařili v závislosti na dodávkách léků a dalších chemikálií prakticky nepřetržitě. Další členové skupiny se starali o pěstování konopí setého v jiném rodinném domku taktéž na Uherskohradišťsku. Ostatní zajišťovali distribuci narkotik – jak pervitinu, tak marihuany – toxikomanům nejenom ve Zlínském kraji, ale i v Jihomoravském kraji. Jejich drogy se prodávaly i v Praze například na Václavském náměstí.

„Šéf gangu měl nastavena vnitřní pravidla, která museli dealeři dodržovat. Drogu nesměli prodávat mladistvým osobám, měli zakázáno pervitin ředit a nemohli prodávat pervitin jiného výrobce. Léky potřebné k výrobě pervitinu vozili z Polska, další chemické látky nakupovali v Uherském Hradišti a Brně. Dovozu léčiv se hlavní organizátor účastnil společně s dalšími členy gangu. Jezdili vždy dvěma vozidly. Osádka prvního auta měla za úkol monitor policejních hlídek, v druhém voze pak byly naloženy léky,“ uvedla Javorková.

Šéf neužíval, chtěl jen vydělat

Někteří ze skupiny obviněných jsou uživateli pervitinu, šéf gangu však drogu neužíval. S výrobou začal proto, aby si vydělal peníze a mohl splatit své několikamiliónové dluhy.

Skupinu deseti mužů a jedné ženy ve věku od 25 do 39 let, z nichž jsou všichni, kromě jednoho muže, který je z okresu Hodonín, z Uherskohradišťska, zadržela zásahová jednotka a kriminalisté počátkem loňského prosince.

Kriminalisté tehdy provedli osm domovních prohlídek a pět prohlídek jiných nebytových prostor, při kterých našli v rodinném domku kompletní varnu pervitinu a asi jeden kilogram této drogy. Skupinu tehdy obvinili z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Obviněným, z nichž pět skončilo ve vazbě, hrozil až dvanáctiletý trest odnětí svobody.

Věci zabavené gangu výrobců drog

Foto: Policie ČR

Kriminalisté měli zadokumentované, že gang vyrobil za rok 2014 nejméně osm kilogramů pervitinu. Práce kriminalistů však zadržením a obviněním osob neskončila. Během uplynulých měsíců vyslechli přes sto uživatelů pervitinu, kterým gang drogu prodával. V průběhu dalšího vyšetřování policisté zjistili, že skupina vyráběla a prodávala pervitin už od roku 2011. Od té doby podle znaleckých posudků vyrobili a rozdistribuovali nejméně 45 kg pervitinu za více než 37 miliónů korun.

„Podle znaleckých posudků byl pervitin vysoce kvalitní. Trestní stíhání se tak na základě šetření kriminalistů a zjištěného množství vyrobené drogy rozšířilo a deseti obviněným teď hrozí za zvlášť závažný zločin nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy až osmnáctiletý pobyt za mřížemi. Jednomu z obviněných hrozí až desetiletý trest odnětí svobody,“ uzavřela mluvčí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků