Hlavní obsah

Gang do Česka přivezl nezdaněný textil za 175 miliónů, skončil v tržnicích

Liberečtí policisté odhalili skupinu, která do Česka podvodně dovážela textil z Číny. Nezdaněné zboží za 175 miliónů korun končilo ve dvou pražských tržnicích. Novináře o tom v pátek informovala vrchní komisařka v Liberci Marcela Havelková. Škoda na daních je podle policie minimálně 43 miliónů korun.

Gang do Česka přivezl nezdaněný textil za 175 miliónů, skončil v tržnicích

Třem osobám z Libereckého kraje a Brna ve věku od 35 do 45 let hrozí za krácení daně pět až deset let vězení. Oblečení do Česka putovalo přes nastrčené společnosti, které se měnily asi po půl roce. "Firma měla za úkol dovézt zboží za co nejnižší cenu, to znamená jen za dopravu a clo," uvedla Havelková.

Když bylo zboží v Česku, firma ho papírově přefakturovala na další nastrčenou společnost do jiné země Evropské unie, zejména na Slovensko a Maďarsko. Díky tomu bylo zboží osvobozeno od DPH a firma neplatila ani daň z příjmů.

Upozornění přišlo z Nizozemí

"Pokud finanční úřad začal nastrčenou společnost kontrolovat, převedli ji na bílé koně - osoby, které nebyly české národnosti a žily v zahraničí," dodala Havelková.

Policisté se případem zabývali na základě upozornění nizozemských celníků několik měsíců, za tu dobu gang do Česka dopravil na 800 kontejnerů; v každém z nich bylo bezmála 20 tun zboží, které končilo v pražských asijských tržnicích SAPA a Tiskařská.

Kriminalisté u zadržených osob zajistili v hotovosti a na účtech asi 10 miliónů korun, čtyři nemovitosti a auto. Podle policistů se nedá vyloučit obvinění dalších osob. Policisté zatím nechtějí komentovat, zda česká větev je součástí nějaké větší celosvětově organizované skupiny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků