Hlavní obsah
Trosky průmyslového paláce Foto: Petr Hloušek, Právo

Firmy, kterým na Výstavišti shořely stánky, chtějí žalovat Inchebu

Některé firmy, které přišly o zisk kvůli čtvrtečnímu požáru Průmyslového paláce, nevylučují podání žaloby na Inchebu. Společnost, která má pražské Výstaviště v pronájmu, viní ze způsobení škody. Někteří zástupci vystavovatelů zubařské techniky na veletrhu Pragodent uvedli, že se nejdříve poradí s právníky a vyčkají reakce společnosti Incheba.

Trosky průmyslového paláce Foto: Petr Hloušek, Právo
Firmy, kterým na Výstavišti shořely stánky, chtějí žalovat Inchebu

Případným dalším postupem je podle nich hromadná žaloba. Incheba ve svém pátečním vyjádření prohlásila, že je připravena vystavovatele odškodnit.

Podle Petra Teringla z firmy Zásobování stomatologie v kritickém levém křídle, které padlo popelem, vystavovalo asi 60 firem. Všechny dohromady se zřejmě nedomluví. "Určitě ale nějaká koordinace, i když je to mezi konkurencí, tak v tomto případě bude," řekl Teringl. Jeho společnost počítá zatím s předběžnou škodou přes půl milionu korun. Zahrnuje zničené exponáty i zmařený zisk z výstavy.

Incheba prý nekomunikuje

Firmám vadí, že s nimi Incheba jako správce prostor zatím nekomunikovala. "Nikdo mě ještě nekontaktoval, což mě zaráží," řekl dnes ČTK René Janouch z přerovské firmy Janouch Dental. Jediným kontaktem tak zatím zůstává textová zpráva, v níž Incheba oznámila vystavovatelům zrušení akce kvůli požáru.

"Všechny vystavovatele budeme postupně kontaktovat s návrhem řešení vzniklé situace a náhrady škody," vzkázala v pátek na svých webových stránkách Incheba. Dodala, že se bude snažit vyjít vstříc všem svým partnerům, zároveň ale zdůraznila, že nenese zodpovědnost za způsobené škody. "V této souvislosti bylo všem vystavovatelům nabídnuto pojištění expozic, které ztráty na jejich majetku pokrývá," píše se ve vyjádření. Dnes se ČTK zástupce Incheby zatím nepodařilo zastihnout.

Jan Lébl z další poškozené firmy Dental Servis ČTK řekl, že po neděli zkonzultuje celou situaci s právníkem. Bude se ptát na to, jestli by měla případná žaloba vůbec smysl. "Každopádně ale jestli se bude dělat nějaká hromadná žaloba, tak se přidám," řekl Lébl. Jeho firma utrpěla škody kolem tří miliónů korun.

Objasnění příčin vzniku čtvrtečního požáru, který zničil levé křídlo secesního Průmyslového paláce na pražském Výstavišti, bude podle hasičů otázkou týdnů. Podle prvních odhadů oheň zničil majetek za miliardu korun, společnost Incheba uvedla, že areál Výstaviště pojistila částkou 2,5 miliardy korun.

Průmyslový palác začal hořet ve čtvrtek kolem 19:00. Hasiči přijeli po sedmi minutách od nahlášení, oheň se podařilo lokalizovat asi po půldruhé hodině. Z levého křídla historické budovy zůstala jen část obvodových zdí.

Nedbalost, závada nebo úmysl

Kriminalisté prověřují tři verze. Podle první by mohlo jít o nedbalost, podle druhé vznikl požár vlivem technické závady. Třetí verze počítá s úmyslným zapálením neznámým pachatelem.

Areál požárem zničeného západního křídla Průmyslového paláce stále prošetřuje tým policistů, hasičů a bezpečnostních expertů. Mluvčí pražské policie Iva Knolová dnes ČTK řekla, že se na místě odklízejí zbytky po požáru a hledají se jeho ohniska. Ohraničený areál budou odborníci prohledávat do neděle. V pondělí by měla podle Knolové převzít zodpovědnost za bezpečnost správcovská firma Incheba.

V médiích se objevily spekulace o možných souvislostech požáru s nedávnou vraždou Václava Kočky mladšího. Menší část levého křídla paláce měla v pronájmu úklidová firma Jana Kočky, bratra zavražděného. Dlouholetým asistentem ředitele Incheby je zase otec mrtvého Václav Kočka. Policie zatím o příčinách a okolnostech požáru nechce s ohledem na vyšetřování poskytovat bližší informace.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků