Hlavní obsah

Farář nachytal falešné koledníky

Falešné koledníky zneužívající celostátní Tříkrálovou sbírku pro lidi postižené povodněmi načapal farář z Kynšperku nad Ohří. Děti obcházely obyvatele města a snažily se je přesvědčit, že shromažďují peníze na "bohulibé účely", prostředky však podle plánu zrozeného v dětských hlavách měly skončit v jejich vlastní kapse.

Farář nachytal falešné koledníky

"Byli ve věku tak mezi dvanácti až osmnácti lety. Neměli originální kasičku pro tříkrálovou sbírku, ale podomácku vyrobenou pokladničku s nápisem Farní sbírka pro postižené povodněmi," popsal mladé podvodníky farář Přemysl Faměra

Ti se v Kynšperku objevili v pondělí. "Přišla za mnou jedna starší farnice, že viděla falešné koledníky. Našel jsme je nedaleko fary. Chtěli evidentně jít vybírat i na městský úřad, ale ten měl už zavřeno. Bylo to čtyři chlapci, známé firmy," řekl Právu Faměra.

Ten romské mladíky upozornil, že provádějí trestnou činnost, a na případ upozornil i místní policisty. Po městě také pro jistotu rozmístil letáky s popisem věcí, které musí mít koledníci u sebe, aby prokázali, že opravdu vybírají na Tříkrálovou sbírku. Skuteční koledníci musejí být vybaveni světlou umělohmotnou pokladničkou ve tvaru válce se znakem farní charity. "Ta musí být zapečetěna městským či obecním úřadem. Skupinu koledníků musí doprovázet dospělý člověk s průkazem. V něm kromě znaku charity, symbolu Tří králů a čísla nesmějí chybět podpisy sídelního biskupa, ředitele diecézní charity, generálního sekretáře charity v Čechách," zdůraznil.

Kontroly ve Varech

Obdobné případy se objevily rovněž v Karlových Varech . "Máme informace, že Tříkráloví koledníci v obchodním centru Kaufland vybírali namísto do zapečetěné pokladny do obálky," uvedl mluvčí karlovarského krajského úřadu Tomáš Svoboda.

Přivolaná hlídka karlovarských městských strážníků falešné Kašpary, Melichary a Baltazary neusvědčila. "Nezákonné vybírání příspěvků v rámci Tříkrálové sbírky se v tomto případě nepotvrdilo," uvedl Marcel Vlasák, velitel karlovarských strážníků, podle kterého trojice měla potvrzení o legálním provozování sbírky.

Usvědčení podvodníčci

"V pondělí jsme ale na popud občanů chytili tři děti ve věku dvanáct a třináct let, které se pokoušely vybírat peníze jako tři králové v městské čtvrti Rybáře. Nejdříve tvrdily, že vybírají do hrníčku, protože na ně nezbyla zapečetěná kasa, ale pak se přiznaly. Spravedlnost byla naplněna hned na místě, když se na místo dostavili rodiče falešných koledníků," uvedl Vlasák, podle kterého koledníci nestačili vybrat ani korunu.

"Falešný koledník se dopouští podvodného jednání. A protože uvede dárce v omyl naplňuje tak podstatu trestného činu podvodu," řekla mluvčí karlovarské policie npor. Alena Veselá.

Málem dopadli chmatáka

Pošramocenou pověst však napravili koledníci, kteří málem dopadli pobertu, jenž se vloupal do kostela v Zábřehu na Šumpersku. Zloděj zde v sobotu ukradl pokladničky, avšak při odchodu spustil poplašnou sirénu. Její pronikavý zvuk zalarmoval koledníky, kteří chmatáka začali pronásledovat. Vyplašený zloděj měl ale rychlejší nohy.

"Rozběhli se za ním, ale on běžel jako o život. Když se jim ztratil v uličkách Zábřehu, tak zavolali policii. Cestu, kterou výtečník prchal, lemovaly drobné kovové mince i papírové peníze, které na útěku ztrácel," popsal napínavé okamžiky ředitel zábřežské Charity Jiří Karger.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků