Hlavní obsah
Ronald Adams Foto: Pavel Karban, Právo

Exporadce Bartáka: Adams na Idetu 2009 hovořil o 20 miliónech

Někdejší šéf kopřivnické automobilky Tatra Ronald Adams se na zbrojařském veletrhu Idet 2009 bavil s tehdejším náměstkem ministryně obrany Martinem Bartákem o 20 miliónech. Brněnskému městskému soudu to v úterý řekl Bartákův bývalý poradce David Průša s tím, že zaslechl jen část jejich rozhovoru. Zda ale šlo o nabídku úplatku za to, že se Barták postará o navýšení státní zakázky pro Tatru, to Průša neví.

Ronald Adams Foto: Pavel Karban, Právo
Exporadce Bartáka: Adams na Idetu 2009 hovořil o 20 miliónech

Za korupci hrozí Američanu Adamsovi až pět let vězení. Setkání Adamse s Bartákem soudu popsal nejen Průša, ale také někdejší Bartákova asistentka Jana Špaková. Oba totiž byli součástí doprovodu náměstka na veletrhu. Návštěva se konala několik dní před jmenováním Bartáka ministrem obrany.

Špaková uvedla, že mezi stánky Bartáka zastavil muž, ona si myslí, že Adams. Oslovil Bartáka již jako ministra. Spolu pak krátce hovořili. Barták ale odcházel z jednání rozladěný. Průša uvedl, že si fotografoval exponáty a přitom se náhodou dostal do těsné blízkosti Adamse a Bartáka.

Zaslechl, jak Adams zmiňuje 20 miliónů a slovo fond. Následně o tom mluvil s náměstkem. Barták prý řekl, že mu Adams sdělil, že "má speciální fond 20 miliónů pro navýšení státní zakázky pro Tatru". Barták prý odvětil, ať se firma řádně zúčastní řízení.

"To já jsem mu (Bartákovi) poradil, aby se s věcí neobrátil na policii, protože ona nabídka byla příliš nekonkrétní. Jako bývalý policista jsem byl přesvědčený, že by kvůli tomu trestní řízení ani nebylo zahájeno. Byla to moje chyba," uvedl Průša, který u policie pracoval 11 let, a to i jako kriminalista.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků