Hlavní obsah
Státní zástupce Petr Mazálek u Krajského soudu v Olomouci, který projednával případ bývalé přerovské soudní exekutorky Jitky Studené obžalované ze zpronevěry finančních prostředků. Foto: Jaroslav Svoboda, ČTK

Exekutorka měla posílat vymožené peníze příteli. K soudu nepřišla

Na chod exekučního úřadu, jeho rekonstrukci, ale i na bankovní účet svého přítele posílala podle žalobce bývalá přerovská soudní exekutorka Jitka Studená peníze získané během své exekuční činnosti. Podle státního zástupce Petra Mazálka zmařila žena vyplácení peněz v celkem 281 exekučních řízeních a způsobila tak škodu přesahující 26 milionů korun.

Státní zástupce Petr Mazálek u Krajského soudu v Olomouci, který projednával případ bývalé přerovské soudní exekutorky Jitky Studené obžalované ze zpronevěry finančních prostředků. Foto: Jaroslav Svoboda, ČTK
Exekutorka měla posílat vymožené peníze příteli. K soudu nepřišla

Obžalovaná se ve středu soudu neúčastnila. Z jednání se omluvila kvůli dítěti, ale soud její omluvu v úterý neakceptoval a rozhodl se ji předvést policií. Žena nakonec souhlasila s jednáním v její nepřítomnosti, a to i ve čtvrtek, nakdy je plánováno další jednání. Ženě hrozí až 12 let vězení, souzena je v nejpřísnější sazbě kvůli škodě velkého rozsahu.

Obžaloba postihuje jednání šestapadesátileté bývalé přerovské soudní exekutorky při výkonu exekuční činnosti v letech 2009 až 2013. „Přisvojila si cizí věc, která jí byla svěřena, a způsobila škodu velkého rozsahu. Jako úřední osoba zároveň nesplnila povinnost vyplývající z její pravomoci. Dopustila se tak zločinu zpronevěry a zločinu zneužití pravomoci úřední osoby,“ uvedl státní zástupce Petr Mazálek.

Studená podle něj jako jediná rozhodovala o odchozích platbách a výběrech prostředků v hotovosti, tato vymahatelní plnění však nevyplácela, ale používala na chod úřadu, na rekonstrukci úřadu v Komenského ulici v Přerově nebo je převáděla na bankovní účet svého přítele, uvedl žalobce.

Poškozené je i ministerstvo 

Svým jednáním bývalá soudní exekutorka poškodila podle žalobce jednotlivce, státní správu i řadu firem. S nárokem na finanční odškodnění se připojilo například ministerstvo spravedlnosti, banky či okresní správa sociálního zabezpečení. Z firem jde především o pivovarnickou skupinu středomoravských pivovarů PMS Přerov, do které spadají Pivovar Litovel, Pivovar Zubr a Pivovar Holba z Hanušovic.

Rozsáhlý případ mapovali policisté několik let. Na kauzu se zaměřili jihomoravští specialisté z odboru hospodářské kriminality na základě žádosti o změnu místní příslušnosti kvůli možné podjatosti jejich kolegů. Ze seznamu exekutorů podle webu profesní komory Studená vypadla v roce 2013, v jejím obvodu ji nahradil jiný exekutor.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků