Hlavní obsah
Na snímku studenti učebního oboru kuchař se seznamují s přípravou jídel v konvektomatu. Foto: PRÁVO - Jaroslav Šnajdr

Evropský zatykač má i v Česku sloužit v boji proti terorismu

Dalším prostředkem v boji proti mezinárodnímu terorismu, organizovanému zločinu a dalším závažným trestným činům se má brzy i v České republice stát evropský zatykač. O zavedení tohoto nástroje do české legislativy bude ve středu jednat vláda.

Na snímku studenti učebního oboru kuchař se seznamují s přípravou jídel v konvektomatu. Foto: PRÁVO - Jaroslav Šnajdr
Evropský zatykač má i v Česku sloužit v boji proti terorismu

Dalším prostředkem v boji proti mezinárodnímu terorismu, organizovanému zločinu a dalším závažným trestným činům se má brzy i v České republice stát evropský zatykač. O zavedení tohoto nástroje do české legislativy bude ve středu jednat vláda. Součástí práva Evropské unie je evropský zatýkací rozkaz od loňského srpna; členské státy jej do svých právních řádů mají zařadit do konce letošního roku. V praxi by měl evropský zatykač fungovat jen u přesně vymezených trestných činů, jako je terorismus, únos letadla, obchodování s lidmi, pohlavní zneužívání dětí, nedovolený obchod s drogami, psychotropními látkami nebo zbraněmi, korupce, podvod, vražda, těžká újma na zdraví, loupež nebo znásilnění. U těchto činů bude stačit, aby byly trestné ve státě, které se dožadují vydání pachatele. "Vznikne povinnost předávat české občany k dalšímu řízení do států EU, poté bude možné vyžádat si občany zpět na území České republiky k výkonu trestu odnětí svobody," informovala ČTK mluvčí ministerstva spravedlnosti Iva Chaloupková.

Nutné změny

Kvůli zatykači bude třeba změnit trestní řád, trestní zákon i Listinu základních práv a svobod. Evropský zatykač byl jako nástroj boje proti terorismu zařazen do Národního akčního plánu boje proti terorismu, který česká vláda schválila loni v dubnu. Ministr spravedlnosti Pavel Rychetský předloží vládě i další předlohy o mezinárodní spolupráci v oblasti justice. Kabinet posoudí tři varianty možných změn ústavního pořádku, související s ratifikací statutu Mezinárodního trestního soudu. První je minimální, dvě další jsou rozsáhlejší. "Ministerstvo spravedlnosti doporučuje variantu třetí, která zahrnuje předávání vlastních občanů Mezinárodnímu trestnímu soudu, ad hoc (příležitostným) tribunálům Rady bezpečnosti OSN, dalším institucím mezinárodní trestní justice a členským státům EU na základě evropského zatýkacího rozkazu," uvedla Chaloupková.

Spolupráce soudů

Lepší spolupráci v boji proti terorismu má umožnit také zapojení České republiky do takzvaného Eurojustu. Eurojust je jednotka pro soudní spolupráci, složená ze státních zástupců, soudců či policejních úředníků s obdobnými pravomocemi. Eurojust má usnadnit mezinárodní koordinaci orgánů činných v trestním řízení a podporovat vyšetřování organizovaného zločinu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků