Hlavní obsah
Čtyři lidé zemřeli u křižovatky Koruna v Hradci Králové, když jejich automobil narazil do stromu. Foto: Mlejnková Alexandra, ČTK

Dopravní nehody si vyžádaly v říjnu nejméně mrtvých za pět let

Desátý letošní měsíc byl podle předběžných policejních statistik z hlediska dopravní nehodovosti příznívý. Kolize si vyžádaly 77 obětí, což je v říjnu nejméně za posledních pět let. Oproti loňskému říjnu jde o pokles o dvacet mrtvých, snížil se i počet nehod.

Čtyři lidé zemřeli u křižovatky Koruna v Hradci Králové, když jejich automobil narazil do stromu. Foto: Mlejnková Alexandra, ČTK
Dopravní nehody si vyžádaly v říjnu nejméně mrtvých za pět let

Celkem se minulý měsíc stalo přes 14 300 nehod, u kterých zasahovali policisté. Loni zaznamenala policie téměř 15 700 havárií. Řidiči havarovali především kvůli nesprávnému způsobu jízdy. Jízda pod vlivem alkoholu zavinila asi 630 kolizí.

Nejtragičtějším dnem desátého měsíce byl 27. říjen, kdy zahynulo sedm osob. Jedna nehoda si vyžádala dokonce čtyři oběti. Lidé zemřeli krátce před druhou hodinou ráno u křižovatky Koruna v Hradci Králové poté, co jejich automobil narazil do stromu. Nejhorším víkendem měsíce byl 11. a 12. říjen s osmi usmrcenými lidmi.

Nejvíce obětí, 11, si letos v říjnu vyžádali silnice ve Středočeském kraji. Po devíti lidech zemřelo při dopravních nehodách v Libereckém a Jihočeském kraji. Naopak nejbezpečněji se jezdilo na Pardubicku, kde při havárii zahynul jeden člověk. Nejvíce kolizí se stalo v Praze.

Spoty se záběry nehod

Zlepšit situaci na silnicích má nová propagační kampaň ministerstva dopravy, která odstartovala 1. října a potrvá až do roku 2010. Kampaň, jejíž slogan zní "Nemyslíš - zaplatíš!", zahrnuje například televizní spoty simulující záběry z nehod.

Kampaň je podle ministerstva inspirována podobnými akcemi v anglosaských zemích, kde lze běžně spatřit billboardy či spoty s drastickými obrázky obětí nehod. Podobné kampaně v zahraničí údajně zachrání pět až sedm procent lidských životů ročně.

Kampaň za bezpečnost provozu - těhotenství. Zdroj: Stream.cz

Kampaň za bezpečnost provozu - autosedačky. Zdroj: Stream.cz

Kampaň za bezpečnost provozu - nebezpečné předjíždění. Zdroj: Stream.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků