Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jan Handrejch, Právo

Do Prahy míří na fotbal až tři tisíce rowdies z Poznaně

Velmi krušný den v úterý čeká pražské policisty a zřejmě i občany hlavního města. Do metropole totiž mají už v ranních hodinách dorazit tisíce nechvalně proslulých polských fotbalových rowdies.

Ilustrační foto Foto: Jan Handrejch, Právo
Do Prahy míří na fotbal až tři tisíce rowdies z Poznaně

Na Letné se dnes od 20:30 koná první zápas třetího předkola Ligy mistrů, kdy pražská Sparta přivítá polský Lech Poznaň. A právě polští fanoušci jsou po celé Evropě známí jako jedni z nejproblémovějších a nejkonfliktnějších fotbalových příznivců.

„Jsou velmi agresivní, chovají se brutálně a vyvolávají ostré střety s často závažnými následky mezi sebou, ale hlavně s policií,“ upozornila mluvčí pražské policie Eva Miklíková.

Podle ní má do české metropole dorazit kolem tří tisíc Poláků. „Valná většina z nich je skutečně problémových a vesměs dorazí v autobusech a v osobních autech,“ podotkla.
Vzhledem k tomu, že polská strana získala na zápas asi 2 500 vstupenek, mají policisté obavy, že se někteří fanoušci z Poznaně budou snažit dostat na stadión bez lístku i pomocí násilí.

Mají se shromáždit v centru

Pražská policie připravuje přísná a rozsáhlá bezpečnostní opatření během celého dne a po celém hlavním městě. Nasazeny mají být stovky policistů i vrtulník.

„Už od brzkých hodin budeme monitorovat všechny příjezdové komunikace do metropole a poté sledovat pohyb fanoušků po městě,“ uvedla včera Miklíková.

Doplnila, že policisté budou na příjezdových komunikacích autobusy a auta polských příznivců kontrolovat.

Policisté podle ní počítají s tím, že odpoledne se většina fandů Poznaně začne shromažďovat na Staroměstském náměstí, odkud zamíří na letenský stadión.

"Raději nechodit ven a přeparkovat auta"

„Průvod budeme doprovázet přes Pařížskou ulici směrem na nábřeží a na Letnou. Lidé by proto v té době měli počítat s několika krátkodobými uzavírkami silnic,“ přiblížila Miklíková.

Apeluje také na obyvatele Letné, aby se v okolí před a během zápasu vůbec nezdržovali a raději přeparkovali i svá auta, protože hrozí jejich zničení agresivními fanoušky.

Na příjezd příznivců z Poznaně se ale nechystají jen pražští policisté. Do bezpečnostních opatření se zapojí také cizinecká policie, která bude sledovat všechny větší i některé menší hraniční přechody z Polska do ČR a kontrolovat autobusy i auta.

Následný pohyb fanoušků po Česku pak mají monitorovat i policisté v jednotlivých krajích, aby tak zamezili například rabování benzínových stanic či jiným násilným konfliktům.

Mluvčí poznaňské policie Andrzej Borowiak včera pro ČTK mírnil obavy Čechů z polských fanoušků. Příznivci tamního klubu údajně patří k těm ukázněným. Fanouškovské sdružení prý má také pravidlo, že zahraničních zájezdů se mohou účastnit jen lidé, se kterými nebyly dříve problémy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků