Hlavní obsah
Policejní kontrola ve Vítkově Foto: Pavel Karban, Právo

Dnešní pochod ve Vítkově je mediální provokace, říká expert na extremismus

Pochod organizovaný novým extremistickým hnutím Čeští lvi v sobotu zažije slezské městečko Vítkov. Akci vzhledem k dosavadním událostem v Duchcově nebo Českých Budějovicích provázejí rozsáhlá policejní opatření. Politolog a přední český expert na extremismus Miroslav Mareš Právu řekl, že hlavním smyslem pochodu je vyvolat mediální pozornost.

Policejní kontrola ve Vítkově Foto: Pavel Karban, Právo
Dnešní pochod ve Vítkově je mediální provokace, říká expert na extremismus

„Už jen ve výběru místa, kterým je Vítkov - proslulý žhářským útokem na dům obývaný romskou rodinou, je obsažena výrazná provokace. Skupina extremistů, která se odštěpila od Dělnické strany sociální spravedlnosti, se jednoduše potřebuje mediálně vyprofilovat. A tohle je opravdu mediálně vděčné téma. Osobně jsem ale přesvědčen, že série demonstrací, které kromě Vítkova připravují i v dalších městech, nebude mít potenciál oslovit širší veřejnost,“ řekl Mareš.

Dodal, že za subjektem Čeští lvi stojí lidé, kteří se dlouhodobě pohybují na neonacistické scéně. „Vzhledem k tomu, jak kontroverzní jsou to lidé, se domnívám, že jejich pochody nebudou mít širší ohlas. Samozřejmě že tam může přijít hodně místních lidí, protože v každém místě existují skupiny nespokojenců, ale rozhodně si nemyslím, že to bude tak masová akce, jako jsme viděli v Duchcově nebo v Českých Budějovicích,“ dodal Mareš.

Policejní kontrola ve Vítkově

Foto: Pavel Karban, Právo

Vyhněte se konfliktům, radí policie

Kromě pochodu extremistů, kteří svou akci nahlásili jako první a kteří se sejdou ve 14 hodin na místním náměstí, se v sobotu ve Vítkově uskuteční také protidemonstrace občanských aktivistů.

Akci už od dopoledních hodin sledují desítky policistů i služební vrtulník. Policie kontroluje každé vozidlo při příjezdu do města i na dalších vytipovaných místech.

„Předešlé události v zemi, ať už na jihu či severu Čech, přinesly zkušenosti, že se vyhrocených a nebezpečných situací účastnili rodiče s malými dětmi, senioři, osoby se zdravotním handicapem či další přihlížející, kteří si neuvědomovali rizikovost situace a možnost zranění. Nelze vyloučit eskalaci násilí na místě, proto apelujeme na občany, aby se vyhnuli zbytečným konfliktům,“ uvedla mluvčí policie Gabriela Holčáková.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků