Hlavní obsah
 

Cizinci přivezli do Prahy přes 140 kilo katy jedlé, jeden zmizel

Pražští celníci našli na Letišti Václava Havla Praha u dvou cizinců přes 140 kilogramů rostliny katy jedlé, která je používána jako povzbuzující droga. Muži cestující na pravidelné lince z Tel Avivu podle policie vezli drogu v sedmi kufrech. Kriminalisté v souvislosti s případem pátrají po muži, který s dvojicí přicestoval, ale z letiště zmizel. Podezřelého zachytily bezpečnostní kamery.

 
Cizinci přivezli do Prahy přes 140 kilo katy jedlé, jeden zmizel

Celníci podezřelou dvojici odhalili minulý týden, o případu informovala v pondělí mluvčí celníků Šárka Miškovská.

„Drogu pašovali ve svých zavazadlech dva cizinci ve věku 26 a 28 let, kteří cestovali na pravidelné lince Tel Aviv–Praha. Celníci objevili zboží při běžné kontrole zavazadel, rentgen upozornil na organický materiál uvnitř sedmi látkových kufrů,“ uvedla mluvčí.

Při kontrole kufrů se ukázalo, že čerstvé rostlinné výhonky katy jedlé byly v papírových ubrouscích. Celkem celníci navážili 142 kilogramů rostliny.

„Odbornou expertizou bylo potvrzeno, že se jedná o katu jedlou, která obsahuje účinné alkaloidy. Jedná se o kathion, který se po uvadnutí mění na kathin. Nejčastěji se (rostlina) vyskytuje v horských oblastech zemí východní Afriky a Arabského poloostrova,“ popsala Miškovská.

Cizinci vezli katu jedlou v sedmi kufrech.

Foto: Celní správa ČR

Jako droga se podle mluvčí používají mladé výhonky a listy, které se většinou žvýkají.

„Tento rostlinný materiál rostliny je nutné udržet co nejdéle čerstvý, aby byly stále účinné alkaloidy,“ dodala s tím, že policie muže obvinila z výroby drog a nakládání s nimi.

Z výslechu zadržených podle kriminalistů vyplynulo, že zásilka byla určena výhradně pro český drogový trh. „I přesto, že se jedná o novinku na drogové scéně, je to za poslední dobu už druhý případ jejího zadržení. Kriminalisté dále zjistili, že s cizinci do Čech přicestoval ještě třetí muž, kterému se však podařilo z letiště odejít bez zavazadel,“ sdělila mluvčí policie Hana Křížová.

Kufry obsahovaly přes 140 kilogramů katy jedlé.

Foto: Celní správa ČR

Policie žádá veřejnost o pomoc při pátrání po podezřelém muži, kterého zachytily bezpečnostní kamery na letišti.

„V případě, že byste poznali muže v červeném svetru a černé péřové bundě s černou jarmulkou na hlavě nebo byste měli informace o jeho pobytu na území České republiky, neváhejte kontaktovat linku 158 nebo kteroukoliv služebnu policie,“ dodala Křížová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků