Hlavní obsah

Chvála brněnských policejních násilníků skončí bez postihu

Kauza kolem brněnských policistů z tzv. Delta týmu, kteří podle policejní inspekce ponižovali zadržené, měla mít, ale nakonec neměla žádnou dohru pro současného zlínského policejního náměstka Jaroslava Vaňka.

Chvála brněnských policejních násilníků skončí bez postihu

Ten se totiž o členech skupiny pochvalně vyjádřil do médií, čímž popudil policejního prezidenta Petra Lessyho, který Právu potvrdil, že s Vaňkem bylo zahájeno kárné řízení pro porušení etického kodexu. Jenže Vaňkův nadřízený, zlínský policejní ředitel Bedřich Koutný, kárné řízení zastavil.

Trest za násilnou smrt Vietnamce

„Kázeňské řízení s Jaroslavem Vaňkem bylo zahájeno za jeho výroky, že odchodem policistů spojených s Delta týmem přišla policie o jedny z nejlepších příslušníků. Přitom do skupiny patřili i policisté, které soud potrestal za násilnou smrt zatýkaného Vietnamce,“ potvrdil Lessy s tím, že Vaňkovi hrozilo i odnětí služební hodnosti.

„K zastavení se zatím nechci blíže vyjadřovat, musím si nejprve prostudovat spis,“ dodal Lessy.

„Zlínský policejní ředitel věc důkladně prověřil a poté řízení zastavil. Ujistil se, že skutek, o kterém se řízení vedlo, není žádným přestupkem ani jej nelze považovat za porušení jakýchkoliv jiných právních předpisů,“ řekla Právu zlínská policejní mluvčí Jana Bartíková.

Na ředitelství sloužil i Lessy

Začátek celé kauzy je nutno hledat v únoru před dvěma lety, kdy zásah policistů elitní jihomoravské jednotky nepřežil zatýkaný Vietnamec podezřelý z distribuce drog. Soud za zákrok poslal velitele hlídky Josefa Srnského na 10 let za mříže, jeho dva kolegové ještě na pravomocný verdikt čekají, ale i oni mohou skončit na několik let za mřížemi. Vyšetřování policejní inspekce pak ukázalo, že excesy měly být údajně v jednotce častější, policisté prý zatýkané ponižovali a fotili si je v nedůstojných pozicích.

Spoluzakladatel jednotky Martin Foltýn už dříve ale Právu řekl, že příslušníci skupiny postupovali při akcích profesionálně, a pokud byly při zásazích pořizovány fotografie, dělo se tak za účelem dokumentace zákroků s vědomím a souhlasem nadřízených. Na ředitelství jihomoravské policie přitom v kritickou dobu sloužil ve vedoucí funkci jak Vaněk, tak i Lessy, tehdy ve funkci náměstka krajského ředitele. Zatímco Vaněk stál spíše na straně vyšetřovaných policistů, Lessy byl u demontáže jednotky a její naprosté reorganizace.

„Museli jsme přerušit vazby, které tam existovaly, a proto jsme vybudovali takřka novou jednotku na zelené louce,“ upřesnil Lessy. V nové skupině slouží takřka výhradně noví lidé a navíc přešla z původního krajského ředitelství přímo pod správu brněnské policie.

Podle Foltýna byla ale Vaňkova pochvalná slova pochopitelná. „Já jsem od policie odešel po 13 letech služby s 58 kázeňskými odměnami, mimořádným povýšením od policejního prezidenta, šesti vyznamenáními, čestnými uznáními a poděkováními z celého světa. Vypadá to, že i přes to jsem policii dobře nereprezentoval? Vaněk se zastal svých podřízených proti politické zvůli, musel za to nějaký trest čekat, přesto se zachoval čestně,“ řekl Právu Foltýn, který působil i v policejních misích na Balkáně a v Africe.

Tým Delta tvořilo šest policistů začleněných do třicetičlenné elitní jednotky vyjíždějící přímo na volání linky 158. I zbylých pět skupin neslo označení jako Alfa nebo Bravo.

Z týmu Delta slouží u policie už jen dva muži, shodou okolností právě ve Zlínském kraji. Foltýn od policie odešel, Srnský je ve vězení a zbylí dva muži čekají na verdikt soudu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků