Hlavní obsah
 

Češi sloužili nigerijským drogovým klanům, jeden při pašování kokainu málem zemřel

Čtyři Čechy obžaloval státní zástupce za obchod s vysoce kvalitním kokainem, který pomáhali dovážet do Evropy z Jižní Ameriky. Pašováním drogy si Češi moc peněz nevydělali. V jednom případě skončil kurýr ve vážném stavu v nemocnici, protože v těle převážel 800 gramů kokainu. Na akci spolupracoval také Interpol a další státy Unie, které zadržely ještě nejméně čtyři české občany.

 
Češi sloužili nigerijským drogovým klanům, jeden při pašování kokainu málem zemřel

„Hlavním cílem operace bylo zadokumentování drogové trestné činnosti nigerijských organizovaných kriminálních struktur v rámci Evropy a zadržení kurýrů a osob, které se zabývají dovozem drog. Na odhalování trestné činnosti těchto skupin pachatelů se podílely zejména policejní složky Španělska, Německa, Rakouska, Švédska, Holandska, Norska a Portugalska," uvedl policejní prezident Tomáš Tuhý.

Státní zástupce v ČR obžaloval čtyři osoby, tři byly zadrženy u nás a jedna ve Španělsku. Policisté u nich našli celkem tři kilogramy kokainu. Dealeři pašovali drogy z Brazílie a Kolumbie pro nigerijské drogové klany. Podle policie jsou obžalovaní ze sociálně slabých skupin a pašováním si tak chtěli přivydělat.

Nalezené drogy

Foto: Policie ČR

„Jedna z hlavních pachatelek, která zajišťovala nábor kurýrů v České republice, byla i s jedním ze spolupachatelů zadržena v Praze. Kurýři pašovali kokain za velmi nízké odměny, přičemž se vystavovali vysokým trestům, mnohdy ve věznicích s velmi tvrdými podmínkami,“ vysvětlila mluvčí protidrogové centrály Barbora Kudláčková.

Zneužívali děti

Přiblížila také jeden případ českého kurýra zadrženého ve Španělsku. „Převážel 800 gramů kokainu z brazilského Sao Paula ve svém trávicím traktu na letiště do Bilbaa ve Španělsku a hrozilo akutní nebezpečí ohrožení života. Kurýr musel být bezprostředně dovezen do nemocnice, kde mu byla droga z těla chirurgicky vyjmuta, přičemž mu zůstanou doživotní následky,“ popsala mluvčí.

Drogy schovávali v botách i dětí

Foto: Policie ČR

Ve Švédsku byl také zadržen Nigerijec žijící v ČR, který pro své krytí používal dvouleté dítě. Stejnou taktiku používali další dva Češi zadržení v Německu. V botách nezletilého dítěte převáželi tři kilogramy kokainu. Další Češi byli zadrženi také ve Vídni a Španělsku. Jejich trestní stíhání budou vést jednotlivé státy.

Nalezené drogy

Foto: Policie ČR

„Čtyřem osobám, které byly v ČR obžalovány pro zvlášť závažný zločin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, hrozí trest odnětí svobody v délce trvání deset až osmnáct let,“ uzavřela mluvčí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků