Hlavní obsah
 

Celý hotel byl v plamenech, lidé po nás házeli boty i batohy, popsali hasiči tragický požár

Pražští hasiči uspořádali v úterý tiskovou konferenci, aby podrobně informovali o zásahu v hořícím hotelu Eurostars David, kde zemřeli čtyři lidé. Zásah jim komplikoval kouř, destrukce dřevěného schodiště a také hodně lidí v oknech, které bylo potřeba, co nejrychleji zachránit.

 
Celý hotel byl v plamenech, lidé po nás házeli boty i batohy, popsali hasiči tragický požár

„Bylo hned od počátku jasné, že to bude požár většího rozsahu. Trochu jsme s tím nepočítali, protože byl nahlášen požár klimatizace. Hořel celý hotel, vstupní aula, první i druhé patro, došlo k destrukci dřevěného schodiště i zábradlí, kde spadli hasiči. U jednoho se mu schodiště utrhlo pod nohama a spadl do volného prostoru. Ten druhý si pořádně nepamatuje, co se stalo, a my to musíme vyšetřit,” popsal hasič Antonín Šustr.

Jak dále uvedl, hasičům komplikoval zásah hlavně kouř. Podle něj nebylo vidět na ruku před očima, a proto jim hodně pomohla termovize. Jeho kolega doplnil, že problémem bylo také 34 lidí na římsách oken.

Evakuace hostů z hořícího hotelu

Foto: HZS Praha

„Někde byli i čtyři lidé v jednom okně. Viděl jsem také člověka, který nemohl ani najít kličku na okně, tak rozbil okno. Ti lidé byli mladí, házeli po nás boty, batohy, abychom o nich viděli. Byli nervozní a my jsme se báli, že ti lidé začnou skákat. Hasiči si ani nestačili brát dýchací přístroje. Když ti lidé viděli, jak se blíží plošina žebříku, chtěli do ní skočit. Z oken se je nakonec podařilo zachránit všechny,” konstatoval hasič.

Zásah v hořícím hotelu pohledem hasičů

Video: Hasičský záchranný sbor hl. m. Prahy

Vyšetřování několik měsíců

Čtyři zemřelí a několik těžce zraněných hostů bylo podle hasičů na chodbách a nepodařilo se jim dostat k oknům. Hasiči se k nim dostali, až když se jim podařilo uhasit dřevěné schodiště.

Záchranáři na místě ošetřili devět zraněných

Foto: HZS Hlavního města Prahy

Mluvčí pražských hasičů Martin Kavka v závěru tiskové konference poděkoval policii a záchranné službě. „Policie nám hodně pomohla v dopravě, kterou usměrňovala a vytvořila komunikační cesty,” konstatoval Kavka s tím, že zásluhu na zásahu mají také dobrovolní hasiči.

Zásah hasičů při požáru hotelu v Praze

Video: AKTU.cz, Jiří Forman

„Bylo tam pět vyšetřovatelů až do nedělního odpoledne. Šetření stále probíhá, kromě příčiny šetříme veškeré okolnosti i jak byla zajištěna požární prevence. Výsledky budou za několik měsíců,” uvedl Kavka.

Pětipatrový hotel

Plameny vyšlehly z hotelu Eurostars David v Náplavní ulici v sobotu kolem šesté hodiny odpoledne. Hasiči dostali hlášení, že v přízemí pětipatrového hotelu hoří klimatizace. K požáru se ihned sjely jednotky z celé Prahy a nakonec byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu.

Hasiči v hořícím hotelu

Foto: HZS Hlavního města Prahy,

Škoda byla vyčíslena na více než 20 miliónů korun. Policie požár vyšetřuje jako trestný čin obecné ohrožení z nedbalosti.

Požár v hotelu

Foto: HZS Praha

Na místě zemřeli jednadvacetiletý Němec a o rok mladší Jihokorejka. Další dvě oběti, 20letá Němka a stejně stará Jihokorejka, zemřely v nemocnici. Do zdravotnických zařízení bylo převezeno celkem osm lidí, zůstávají tam ještě dva zranění. Dalších 26 hostů záchranáři ošetřili na místě. Zraněni byli také dva profesionální hasiči.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků