Hlavní obsah
V zahraničí doporučují ecodriving a pustili se i do boje s řidiči, kteří stojí s bezdůvodně zapnutými motory. Foto: Jiří Smutný

Celníci našli v kamiónu přes deset kilogramů heroinu

Překvapivý efekt měla namátková kontrola, při níž celníci v obvodu hraničního přechodu na dálnici D 2 u Lanžhota na Břeclavsku 17. ledna zastavili kamión s nákladem kovových palet. Našli v něm více než deset kilogramů heroinu. Protože kontraband měl sehrát svou roli v odhalení distribuce drog, o nálezu až dosud mlčeli.

V zahraničí doporučují ecodriving a pustili se i do boje s řidiči, kteří stojí s bezdůvodně zapnutými motory. Foto: Jiří Smutný
Celníci našli v kamiónu přes deset kilogramů heroinu

"Celníky zaujalo nezvyklé putování kamiónu. Vyjel z Turecka a cestou v Bulharsku nastoupil nový řidič. Tahač byl zánovní a zjevně nebyl důvod k nějakým změnám. To vzbudilo pozornost celníků a instinkt je nezklamal," řekl Právu tiskový mluvčí jihomoravských celníků Jaroslav Moravec.

Plánovaný cíl cesty byl v německých městech Weiden a Bad Kissingen. Celníci se rozhodli pro důkladnou kontrolu a při prohlídce kabiny tahače reagoval služební pes, vycvičený na vyhledávání drog. Následně našli celníci ve dvou speciálně vytvořených úkrytech deset igelitových balíčků, z nichž každý vážil více než kilogram. Orientační zkouškou byla droga identifikována jako heroin, kterého bylo celkem 10,42 kilogramu.

Drogy putovaly dál

Ve spolupráci s dalšími bezpečnostními složkami z České republiky a Německa padlo rozhodnutí nechat zásilku drogy pokračovat v další cestě za zákazníkem. "Krajské státní zastupitelství v Brně odsouhlasilo využití institutu mezinárodně sledované zásilky. Kamión pod dohledem pracovníků Celní správy České republiky pokračoval v cestě na hraniční přechod Rozvadov, kde byl předán německým kolegům," vysvětlil mluvčí.

Ti prokázali zapletení bulharského řidiče do pašerácké sítě a německý soud jej poslal do vazby. "Tento případ je mimořádným úspěchem hned z několika důvodů. Je to jeden z případů, kdy celní správa využila institut mezinárodně sledované zásilky a je ukázkou velmi dobré spolupráce mezi Celní správou ČR, orgány německé celní správy a státním zastupitelstvím," zdůraznil mluvčí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků