Hlavní obsah
Petr Kušnierz při příchodu do soudní síně Foto: Aleš Pelikán, Právo

Bývalý ředitel ústeckého dotačního úřadu u soudu korupci popírá

Korupční kauzu kolem bývalého šéfa Regionální rady Severozápad Petra Kušnierze začal ve středu rozplétat ústecký krajský soud. Kušnierz, který je obžalován ze zneužití pravomoci veřejného činitele a spolu s dalšími třemi lidmi i z přijímání úplatku, tvrdí, že je nevinen a není proti němu žádný přímý důkaz.

Petr Kušnierz při příchodu do soudní síně Foto: Aleš Pelikán, Právo
Bývalý ředitel ústeckého dotačního úřadu u soudu korupci popírá

Podle obžaloby si měl ale prostřednictvím svých kumpánů říkat o desetiprocentní provizi z udělených dotací, hrozí mu až 12 let vězení.

Přebírání a předávání úplatků měli podle obžaloby zprostředkovávat Kušnierzovi známí Václav Poláček, Roman Švec a Ukrajinec Vladyslav Ivanovyč Hleba, který je navíc obviněn i z vydírání. Všichni čtyři jsou od března, kdy je policie zatkla a v dotačním úřadu provedla razii, ve vazbě. Další tři obžalovaní jsou na svobodě, obžalováni byli z uplácení. Jde o podnikatele, kteří měli na nabídku dotací za úplatek přistoupit. Jeden z nich ale kontaktoval policii.

Chtěli další peníze

Obžaloba se týká tří projektů. Rodinný hotel pod Třebouňským kopcem s dotací asi 12 miliónů korun, Penzion Villa Mannesman s nakonec nepřidělenou dotací 15 miliónů a uvažovaná rekonstrukce fotbalového hřiště v Jirkově-Ervěnicích.

Petr Kušnierz při příchodu do soudní síně

Foto: Aleš Pelikán, Právo

V případě rodinného hotelu měl Kušnierz podle obžaloby požadovat 1,2 miliónu korun. Podnikatel nejprve zaplatil na účet bývalé manželky jednoho z obviněných 250 tisíc korun. Hleba mu měl tvrdit, že 10 procent je normální částka a bez jejího proplacení může být projekt snadno smeten ze stolu. Pak chtěli další peníze, Hleba měl pronést, že rekonstruovaný objekt mu může snadno začít hořet.

Tvrdí, že je nevinen

Kušnierz u soudu tvrdil, že nic špatného neprovedl. „Opětovně tvrdím, že jsem nevinen a mám pro to řadu důvodů,“ uvedl na začátku svého výslechu. Že by přijímal část z úplatků, vylučují prý i jeho majetkové poměry. Odpovídají jeho příjmům, které na postu ředitele dotačního úřadu činily zhruba 100 tisíc korun měsíčně.

Z vazby k soudu přišli čtyři obžalovaní, další tři jsou na svobodě.

Foto: Aleš Pelikán, Právo

Soud bude pokračovat minimálně do pátku, na pořadu budou nejprve jednotlivé výslechy všech obžalovaných.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků