Hlavní obsah
Právník Antonína Moravce Oldřich Choděra Foto: ČTK

Bývalý bankovní šéf Moravec půjde na tři roky do vězení

Bývalý šéf Kreditní a průmyslové banky (KPB) Antonín Moravec půjde za porušování povinnosti při správě cizího majetku na tři roky do vězení. Rozhodl o tom v pátek odvolací pražský vrchní soud.

Právník Antonína Moravce Oldřich Choděra Foto: ČTK
Bývalý bankovní šéf Moravec půjde na tři roky do vězení

Změnil tak verdikt pražského městského soudu, který mu před dvěma lety vyměřil pětiletý trest. Moravec na počátku 90. let poskytováním půjček svým firmám způsobil škodu téměř 200 miliónů korun.

Rozsudek, podle kterého bývalý ředitel zároveň nesmí pět let působit ve statutárních orgánech bank, je pravomocný. Moravec se může dovolat pouze k Nejvyššímu soudu.

Moravec v době, kdy působil jako generální ředitel a člen představenstva KPB, půjčil své společnosti Amex přes 191 miliónů korun. V té době ale věděl, že firma nebude schopna úvěr splatit. Použil ho na zaplacení dluhů několika svých dalších společností.

Odvolací senát zastavil stíhání bývalého bankovního ředitele za poškozování věřitele. Vzhledem k trestu, který mu uložil za první případ, by to podle něj bylo neúčelné.

Moravec: Standardní obchody

Poškozování věřitele se Moravec podle státního zástupce dopustil tím, že si od ČSOB půjčil peníze na koupi stáčírny minerálních vod Ida, kterou pak vložil do své společnosti Amex, a akcie nechal převést na svoji manželku. ČSOB tak měl způsobit škodu přes 140 miliónů korun. Banka však podle soudu mohla pravděpodobně získat alespoň část svých peněz zpět.

Bývalý ředitel od počátku svoji vinu popíral. Tvrdil, že to byly na svoji dobu standardní obchody.

Moravcův případ se táhne už od roku 1993, kdy Česká národní banka uvalila nucenou správu na Moravcovu KPB. O dva roky později se KPB ocitla v konkurzu. Zanechala po sobě dluhy asi 3,5 miliardy korun

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků