Hlavní obsah
Jan Pergl (vlevo) a Lukáš Zahradník u plzeňského soudu Foto: Patrik Biskup, Právo

Bývalí policisté půjdou za smrt bezdomovce na 6,5 roku do vězení, rozhodl soud

Nejvyšší soud (NS) ve středu zpřísnil dvěma bývalým policistům Janu Perglovi a Lukáši Zahradníkovi trest za zbití bezdomovce v Plzni. Místo čtyř let si oba odpykají 6,5 roku. Bezdomovec po dvou dnech zemřel. Dobře vycvičení policisté podle NS museli vědět, že použitá míra násilí může mít nejvážnější následky.

Jan Pergl (vlevo) a Lukáš Zahradník u plzeňského soudu Foto: Patrik Biskup, Právo
Bývalí policisté půjdou za smrt bezdomovce na 6,5 roku do vězení, rozhodl soud

"Lépe než běžná populace byli informováni o tom, kde a jaké důležité orgány se na lidském těle nacházejí," řekla soudkyně Vera Kůrková. Polehčující okolností je například dosavadní bezúhonnost.

Dovolání podali oba odsouzení a z opačných pozic i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. NS vyhověl jen státnímu zastupitelství. Uznal policisty vinnými z těžkého ublížení na zdraví a zneužití pravomoci. Trest vykonají ve věznici s dozorem.

Po rozhodnutí NS jim zbývá jako poslední mimořádný opravný prostředek ústavní stížnost. Museli by argumentovat porušením svých základních práv.

Je to prý křivda

Odsouzení se středečního jednání nezúčastnili, jejich obhájce s novináři hovořit nechtěl. V písemném vyjádření Zahradník uvedl, že odmítá přímou zodpovědnost, čin nespáchal a odsouzení pociťuje jako křivdu, která postihuje nejen jeho samotného, ale i rodinu. Také Pergl napsal, že se činu nedopustil v podobě, za kterou byl uznán vinným.

Krajský soud v Plzni nejprve policisty zprostil obžaloby, po zásahu vyšší instance pak oběma uložil osm let. Vrchní soud v Praze ale rozsudek zmírnil na polovinu. Šéf žalobců nesouhlasil s tím, že vrchní soud čin kvalifikoval jako těžké ublížení na zdraví v prvním, nejmírnějším odstavci. Podle způsobu, jakým vedli útok, museli být obžalovaní podle Zemana srozuměni nejen s tím, že způsobí těžkou újmu na zdraví, ale možná i smrt.

Kopali do něj

Podle pravomocného verdiktu Pergl a Zahradník v říjnu 2013 bezdomovce uhodili obuškem, poté ještě zkopali a způsobili mu vážná zranění. Oba policisté obvinění popírali, s mužem se prý setkali, ovšem nepoužili proti němu násilí.

Příčinou útoku policistů na sedmapadesátiletého bezdomovce bylo podle obžaloby oznámení, že obtěžoval ťukáním na okno ženu v ubytovně. Policisté jej našli v nedaleké osadě bezdomovců v Borské ulici. Tam muže vyzvali, aby šel s nimi na služebnu. Při tom ho podle ostatních bezdomovců dvakrát praštili přes záda obuškem.

Na přilehlé panelové cestě, kde už byli policisté s mužem sami, ho podle obžaloby ještě zkopali těžkými služebními botami. Zlomili mu tím žebro, poranili slezinu, způsobili krvácení do břicha a výrony. Bezdomovec nevyhledal lékařskou pomoc, která mu mohla zachránit život.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků