Hlavní obsah

Bývalí manažeři Finnexu jsou obžalovaní

Žalobci poslali k soudu tři bývalé vrcholné představitele společnosti Finnex Group, kteří údajně při obchodech s cennými papíry podvedli přes 3000 klientů. Způsobili jim škodu zhruba 150 miliónů korun. Manažerům hrozí v případě odsouzení až desetileté tresty vězení. Informovala o tom ve středu pražská městská státní zástupkyně Jana Hercegová.

Bývalí manažeři Finnexu jsou obžalovaní

Státní zástupce podal podle Hercegové obžalobu v pondělí. Muži jsou viněni z podvodu v souvislosti s prodejem bonitních akcií klientů Investičního projektu pro drobné akcionáře. "Za utržené peníze nakoupily bezcenné a veřejně neobchodovatelné akcie," uvedla žalobkyně.

Podle dřívějšího vyjádření protikorupční policie svěřili klienti v letech 1997 až 1998 obchodníkům akcie získané zejména v rámci kupónové privatizace. Další lidé do společností vložili peníze, které chtěli zhodnotit. Finnex klientům nejprve spravoval cenné papíry obchodované na pražské burze. Podle dřívějšího vyjádření likvidátora Bohuslava Nováka měly tyto akcie na konci roku 2000 tržní hodnotu 148,4 miliónu korun.

Firma však cenné papíry prodala a výměnou za ně pořídila akcie neobchodovatelných a neznámých společností Evropský průmyslový holding (EPH) a Pražský fond pozemků. Podle policie byly tyto tituly silně nadhodnoceny. Podle dříve vypracovaného znaleckého posudku pro likvidátora nebyly kryty žádným kapitálem.

Bývalí zákazníci zkrachovaného obchodníka s cennými papíry Finnex a akcionáři EPH se později obrátili na ministerstvo spravedlnosti s žádostí o náhradu škody za nesprávný úřední postup. K červnu 2008 vyčíslili škodu na 656 miliónů korun, vycházeli z teoretického možného zhodnocení původních prostředků investovaných do akcií obchodovaných na pražské burze od ledna 2001. Podle Nováka neměly založení společnosti EPH úřady povolit. V roce 2009 však ministerstvo spravedlnosti žádost odmítlo.

Na případu pracovala od roku 2009 plzeňská expozitura protikorupční policie. Spisový materiál má přes 120.000 stran.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků