Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Bývalému kriminalistovi hrozí 5,5 roku vězení za prodávání informací

Bývalý ústecký kriminalista Michal Havel, který je obžalován ze zneužití pravomoci, přechovávání drog a podvodu, by měl podle státního zástupce zůstat ve vězení 5,5 roku. Žalobce Radek Bělor to v pondělí navrhl ve své závěrečné řeči u Okresního soudu v Ústí nad Labem. Havel měl podle něj mimo jiné přijímat úplatky a prodávat informace do drogového podsvětí.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Bývalému kriminalistovi hrozí 5,5 roku vězení za prodávání informací

Podle obžaloby měl Havel přijmout nebo vyžadovat dohromady zhruba půl miliónu korun. Ve stejné výši mu proto státní zástupce navrhuje také peněžitý trest. Již v přípravném řízení jeden ze svědků nabídku informací za úplatu přiznal, později u soudu ale výpověď popřel.

Peníze měl Havel chtít a nakonec dostal 200 tisíc korun přes prostředníka od odsouzeného organizátora obchodu s drogami. Za to měl vyřešit trestní oznámení, které na něj měl údajně podat jeho známý právě kvůli obchodu s drogami. Žádné takové trestní oznámení ale podle Bělora neexistovalo. Havel je proto obžalován i z podvodu.

Měl brát drogy

Kromě některých svědectví podle Bělora usvědčují Havla odposlechy a SMS zprávy. Skutky popsané v obžalobě tak má za prokázané. Kromě požadování peněz u Havla doma při domovní prohlídce policisté nalezli 20 gramů kokainu. Podle obžaloby měl předávat dalšímu člověku také sáčky s pervitinem. „Obžalovaný Havel se drog neštítil a měl zkušenosti s jejich užíváním,“ uvedl Bělor.

Havel již dříve před soudem svou vinu popřel. Podle něj jde o komplot lidí, které jako kriminalista protidrogového oddělení sám stíhal.

Spolu s Havlem jsou obžalováni další čtyři lidé. Někteří z nich měli úplatky předávat nebo předání zprostředkovat. Pro ně Bělor navrhuje podmínky, pro další dva pak vězení, ale jako souhrnný trest za předchozí odsouzení.

Havlovi, který v roce 2014 strávil po zatčení několik týdnů ve vazbě, hrozí podle právní kvalifikace případu až 10 let vězení. Z řad policie byl krátce po obvinění propuštěn.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků