Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Bankéřka obírala spořitelnu, přišla si na miliony

Výnosný soukromý byznys si ke své profesi bankéřky České spořitelny zařídila Zuzana Tlčiková. Bez vědomí svých klientů totiž uzavřela více než tucet smluv o úvěrech za téměř sedm milionů korun. Část úvěrů postupně splácela, i tak se nakonec škoda vyšplhala na 3,5 milionu korun. Okresní soud ve Vyškově ženu potrestal podmínkou.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Bankéřka obírala spořitelnu, přišla si na miliony

Tlčiková zneužívala údaje klientů a bez jejich vědomí a souhlasu uzavírala úvěrové smlouvy od poloviny roku 2013 až do konce roku 2017. Podle verdiktu senátu vyškovského soudu v čele se Zdeňkou Kalovou nejméně patnáctkrát čerpala peníze od České spořitelny nebo Stavební spořitelny České spořitelny.

Nejdřív splácela

Ženě se nejprve dařilo úvěry splácet, ovšem s přibývajícím časem se zrychlovala frekvence nových úvěrů a zvyšoval se počet nesplacených. Žena proto zkusila novou taktiku.

„Jako osobní bankéřka bez vědomí a souhlasu klienta vytvořila pokyny k prodeji jeho cenných papírů, případně z jeho účtu nebo za pomoci platební karty, kterou si nechala vydat bez jeho souhlasu, vybrala či převedla 1,1 milionu korun. Peníze použila k vlastnímu prospěchu, zejména však na umoření výše popsaných pohledávek,“ napsala soudkyně Kalová do rozsudku, který má Právo k dispozici.

Tlčiková si nakonec vyslechla trest tří let podmíněně odložených na zkušební dobu pěti let, k tomu má spořitelně zaplatit 3,5 milionu korun. Trest je pravomocný, žena i státní zástupce se vzdali práva odvolání. Podle mluvčího Finanční skupiny České spořitelny Filipa Hrubého šlo o výjimečný případ.

„Můžeme ho charakterizovat jako selhání lidského faktoru, které mělo jednoznačný charakter kriminálního jednání. Šlo o ojedinělý případ podvodného chování, kde primárním cílem pachatelky byly finanční prostředky v držení banky, ne v držení našich klientů,“ konstatoval Hrubý.

„Přijali jsme řadu opatření, jejichž efektivitu částečně potvrzuje i fakt, že od odhalení této pachatelky k podobnému případu nedošlo, jakkoli finální efektivitu těchto opatření budeme schopni vyhodnotit až v dlouhodobějším horizontu právě z důvodu ojedinělosti srovnatelných událostí,“ dodal mluvčí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků