Kriminalisté pracovali na případu týkajícím se pašování pervitinu od loňského listopadu. Nejprve policisté prověřovali dva vězně a dvě ženy v civilu. „Jedna z nich pracovala na Chomutovsku, kam za prací dojížděli odsouzení,“ řekla lounská kriminalistka Renata Kassalová.

Právě tam si obžalovaní předávání drog dohodli. „V první fázi jsme se snažili ustanovit všechny osoby, které se na distribuci podílejí,“ popsala Kassalová. Později pracovníci věznice odhalili předání pervitinu ženou při návštěvě odsouzeného. „Zjistili jsme, že návštěva souvisí s případem, který jsme již měli rozjetý,“ upřesnila policistka.

Do britské věznice se drogy a mobily pašovaly v mrtvých potkanech

Ze 14 původně podezřelých lidí nakonec policisté obvinili devět z nich – pět odsouzených a čtyři ženy mimo věznici. Obvinění jsou ve věku 24 až 45 let. „Nejmladší hrál v případu nejmenší roli, naopak ten nejstarší byl objednavatel a hlavní organizátor,“ řekla Kassalová s tím, že muž byl již odsouzen za stejnou činnost v jiné věznici. Kvůli obavám z ovlivňování spoluobviněných a svědků byl přemístěn do jiné věznice.

Podle Kassalové jsou obvinění recidivisté, kteří využili svého práva a nevypovídali. Policie chce případ v červenci uzavřít a předat na státní zastupitelství s návrhem na podání obžaloby.

Do příbramské věznice mířila marihuana, pervitin i léky

Komisař z věznice Nové Sedlo Josef Ihring řekl, že ve věznici stojí jeden gram pervitinu až desetinásobek ceny v civilu, která je 800 až 1000 korun. Vězeňská služba se drogy snaží odhalovat zejména pomocí cvičených psů a rentgenů.

Vězni a jejich komplicové jsou ale vynalézaví, a do věznice se tak drogy dostávají například pod známkou pohledu, zalepené mezi listy bloku, v pantoflích, které přišly v balíku, či se je vězni snaží pronášet v konečníku. „Setkali jsme se i s odsouzeným, který byl očividně pod vlivem drog, nestalo se ale, že by někoho napadl,“ uvedl Ihring

Policie provedla razii ve věznici Bytíz, dealeři tam pašovali drogy

Za poslední tři roky se soudy zabývaly šesti případy pašování drog do věznice Nové Sedlo. „Souběžně pracujeme na dalších případech distribuce pervitinu do věznice, nejsou ale v takovém rozsahu,“ dodala Kassalová.