Dva muži napadli dvaadvacetiletého Feriho v dubnu při koštu vín. Podle svědků muži na Feriho také pokřikovali, že „negři do politiky nepatří“. Zákonodárce skončil po útoku v nemocnici.

Video

Narážky na rasu tam nebyly, říká útočník na Feriho. Video z 21.4.2019

„V pátek jsem rozhodl tak, že jsem vydal usnesení, kterým jsem podmíněně odložil podání návrhu na potrestání obou podezřelých,” uvedl Pindur, který podle svých slov mohl ve zkráceném přípravném řízení podat soudu návrh na potrestání, rozhodl se jej však podmíněně odložit.

Feri: Třeba spolu příští rok v klidu podebatujeme

Feri proti podmíněnému odkladu nebude podávat stížnost, což by mu trestní řád umožňoval.

„Věřím, že způsob vyřízení věci je dostatečný, aby útočníci pochopili, že nesouhlas se dá vyjádřit i v kultivované diskusi. Třeba se příští rok na stejné akci setkáme a v klidu podebatujeme,” uvedl Feri.

Vladimír Hromádko, podezřelý z napadení poslance Dominika Feriho.

Vladimír Hromádko, podezřelý z napadení poslance Dominika Feriho.

FOTO: Prima FTV

„Když ve zkušební době povedou řádný život, nedopustí se žádné trestné činnosti nebo přestupkového jednání, tak potom státní zástupce bude rozhodovat o tom, že se osvědčili. V případě, že by se něčeho dopustili, tak bych návrh na potrestání podal a věc by se projednala před soudem. Je to takové mimosoudní vyřízení věci,“ uvedl Pindur.

Podezřelí podle něj nahradili způsobenou škodu a s pojišťovnami uzavřeli dohodu. V takových případech je odklad návrhu na potrestání možný.

Hrozily jim až tři roky

Oběma mužům za ublížení na zdraví původně hrozily až tři roky vězení. Podle státního zástupce však útok neměl rasový podtext. Už dříve Pindur chování obou útočníků připisoval spíše alkoholu. To přiznal i jeden z podezřelých. „Šlo o běžnou hospodskou rvačku,“ uvedl dříve Novinkám.

Feri však televizi řekl, že o žádnou hospodskou rvačku nešlo, protože ta mívá záminku. „Tady prostě ke mně přišel mladší z útočníků a začal mě mlátit pěstmi, tam nebyla vůbec žádná záminka,“ konstatoval Feri.

Čtěte dále:
Poslance Feriho zbili na Moravě, nadávali mu do negrů
Dostal za ty debilní žvásty v parlamentu. Lidé diskutují o napadení poslance Feriho
Policii se přihlásil údajný útočník na Jakla. Tvrdí, že radní ho udeřil první
Poslanci odsoudili útoky na Jakla

K útoku na dvaadvacetiletého poslance došlo v neděli 21. dubna. „Muže napadl jeden z mladých návštěvníků koštu. V místě se okamžitě vytvořil shluk lidí, kteří chtěli zabránit dalšímu útoku. Situaci zaregistroval otec útočníka a chtěl se přes dav lidí dostat k synovi. Přitom ale napadl dva muže,“ uvedla už dříve policejní mluvčí Milena Šabatová. Feri si z potyčky odnesl i řeznou ránu na zádech, zřejmě o parapet.