„Je to tragédie pro všechny zúčastněné, je potřeba ale tento případ také nějakým způsobem ukončit. Došlo k závažnému fatálnímu následku,“ uvedl soudce Lubomír Kozák.

Přihlédl k tomu, že muž byl dosud bezúhonný, k činu se doznal a projevil upřímnou lítost. „Za této situace stačí trest symbolický. Máme za to, že úhrnný trest za oba přečiny je k nápravě obžalovaného postačující,“ doplnil soud.

Muži uložil i zákaz řízení na 1,5 roku a náhradu škody 150 000 korun. Žalobce Tomáš Horák uvedl, že jde hlavně o ponaučení.

„Šlo o klíčovou událost, spěchali na pomoc. Ale platí fyzikální zákony. Při školeních se vždy apeluje na to, že rychlost musíme přizpůsobit podmínkám i situaci. Je hlavně nutné dojet na místo, abychom mohli pomoci. Vyhodnocení situace řidičem nebylo dobré,“ uvedl státní zástupce. Obhájce žádal o ještě mírnější potrestání.

Jeli k nehodě

Nehoda se stala v srpnu u Libivé, hasiči v osudnou chvíli jeli k dopravní nehodě ve Studené Loučce. Cisterna se zapnutými majáky dostala v zatáčce na mokré silnici smyk. Nehoda a její následky vyvolaly loni ohlas v celé České republice, lidé přispívali na konta hasičů.

Policie obvinila hasiče kvůli nehodě cisterny, při které zemřel velitel zásahu

Matějíčkovi hrozilo až šest let vězení. Podle žalobce Tomáše Horáka měl řidič vzhledem k podmínkám, které panovaly, situaci předvídat. Policie označila za příčinu nehody nepřiměřenou rychlost. Smyk dostal vůz ve zhruba osmdesátikilometrové rychlosti, kterou zatáčku projížděl.

„Vjel do protisměru, kde se střetl bokem s osobním autem. Vozidlo se poté přetočilo na bok, sjelo do koryta potoka a nakonec narazilo do stromu,“ popsal žalobce.

Když jsem viděl cisternu před zatáčkou, už jsem viděl, že budeme ve špatné situaci. řidič osobního auta

Obžalovaného Matějíčka přišli k soudu podpořit jeho kolegové v uniformách. Muž, který je u hasičů 11 let, je stále v pracovní neschopnosti.

„Dopravní nehodu jsem očividně způsobil, je mi to líto, co se stalo, hlavně kamaráda, který tam zůstal, bohužel z nehody si nic nepamatuju. Moc mě to mrzí, nemělo se to stát,“ popsal Matějíček. Doplnil, že nyní se učí chodit s protézou.

Hodně pršelo

Podle jeho kolegů se nehoda seběhla velmi rychle. „Během cesty nám operační hlásil, že ta nehoda není tak vážná, atmosféra se uvolnila, řidič zvolnil, nic nenasvědčovalo tomu, že by se mohlo něco stát. Připadalo mi to jako běžná jízda. Hodně pršelo,“ vypověděl jeden z hasičů.

Hasičská cisterna se při nehodě převrátila na střechu.

Hasičská cisterna se při nehodě převrátila na střechu.

FOTO: HZS Olomouckého kraje

Když cisterna vjela do zatáčky, měl pocit, že vůz jede jako na ledě. „Péťa se snažil rychle reagovat, točil volantem, ale to už jsme jeli do protisměru. Pak už to bylo rychlé, auto šlo na bok a velmi rychle jsme se zastavili,“ doplnil svědek.

Dostal vyznamenání

Podle řidiče osobního auta, se kterým se cisterna střetla, jel vůz poměrně rychle. „Když jsem viděl cisternu před zatáčkou, už jsem viděl, že budeme ve špatné situaci. Zbrzdil jsem na 40 kilometrů v hodině. Lízlo nás to po levé straně. Jejich rychlost mi připadala velmi vysoká,“ vypověděl.

Řidič hasičské cisterny Petr Matějíček (vpravo) u soudu.

Řidič hasičské cisterny Petr Matějíček (vpravo) u soudu.

FOTO: Luděk Peřina, ČTK

Po tragické nehodě vyhlásili odboráři hasičů na podporu rodiny zemřelého a těžce zraněného hasiče veřejnou sbírku, lidé přispívali na dva transparentní účty. Sbírka byla ukončena na konci listopadu. Na každý z obou účtů lidé poslali více než 1,2 milionu korun.

Velitel hasičů Jiří Rýznar, který kolizi nepřežil, byl vyznamenán in memoriam medailí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje.