Maskovaní lupiči vnikli do domu na okraji Tábora nad ránem 27. února, policie o případu informovala v pátek.

„Napadli majitele, kterého při vloupání vzbudili a ten se následně přepadení bránil. Útočníci nakonec z domu utekli. Na místě zanechali tašku s obuví a velmi specifický palcát, který použili při vloupání i útoku na majitele domu,“ popsal mluvčí policie Jiří Matzner.

Lupiči nechali na místě činu tašku

Lupiči nechali na místě činu také tašku.

FOTO: Policie ČR

Palcát je dřevěný, dlouhý 50 cm, osazený dřevěnými hroty a rukojeť je opletena páskem hnědé barvy a koženým návlekem. Lupiči po sobě nechali ještě obnošené černé boty a sportovní tašku.

„Vyšetřovatele zajímá především totožnost majitele či uživatele popsaných věcí. Důležité jsou však také i informace o původu palcátu, kdo ho vyrábí či dováží nebo prodává,“ sdělil mluvčí.

Lupiči nechali na místě činu boty

Po pachatelích zůstaly v domě i boty.

FOTO: Policie ČR

„Je také možné, že jej pachatelé před přepadením někomu jinému, kdo si ho třeba přivezl z dovolené, ukradli. Jde o neobvyklý předmět a kriminalisté přivítají i tipy odborníků z muzea či sběratelů,“ dodal Matzner s tím, že na případné tipy čekají policisté na telefonním čísle 735 781 277 a k mání je také linka 158.

Pikantní na případu je, že palcát coby zbraň typická pro středověk je úzce spojený s historickým vojevůdcem Janem Žižkou z Trocnova a samotným Táborem. Husitský velitel je obvykle s palcátem vyobrazován a v Táboře, v jehož budování sehrál významnou roli, má také pomník.