„Zástupce odboru životního prostředí a Povodí Vltavy konstatovali, že z jejich pohledu se nejedná o nic protiprávního, neboť barva je vodou ředitelná a není zdraví nebezpečná,“ řekl Novinkám mluvčí policie Tomáš Hulan.

V úterý podle něj policisté hovořili také s majitelem galerie Mánes, protože barva byla i na zdi zábradlí, ale ani ten nechce podávat žádné trestní oznámení. „Jde o nějakou hliněnou barvu, která se dá omýt. A tudíž mu nebyla způsobená žádná škoda,“ konstatoval Hulan.

Kdo látku do řeky vlil, se zatím neví. Záležitostí se zabývá policie.

Obarvená voda lidem nevadila

FOTO: Ondřej Deml, ČTK

Policisté však podle něj ještě budou jednání prověřovat jako možný přestupek proti veřejnému pořádku. „Pokud ani v tomto směru policisté neshledají žádné protiprávní jednání, bude věc odložena,“ uzavřel Hulan.

Akce umělecké skupiny

Do červena obarvená voda se na Vltavě objevila v pondělí večer a vyjela k ní jednotka hasičských chemiků. Ta následně zjistila, že barva není nebezpečná a sama se rozpustila.

Hladina Vltavy u Mánesa se zbarvila do ruda.

Hladina Vltavy u Mánesa se zbarvila do ruda.

FOTO: Ondřej Deml, ČTK

K akci se přihlásila na své facebookové stránce umělecká skupina Bolt958, která kritizuje využívání výstavní síně Mánes k akcím nesouvisejícím s uměním. „Mánes má sloužit umělcům, avšak v současné době je spíše rozděluje. V prostorách výstavní síně se střídají komerční akce typu výstavy PlayStation, Ferrari anebo momentálně prodejna Reebok s tělocvičnou," napsala skupina na Facebooku.

Akcí chce Bolt958 podle svého vyjádření vyvolat debaty o využití budovy.