„Zahájili jsme trestní stíhání 47letého muže pro přečin obecného ohrožení z nedbalosti,“ potvrdila v pondělí Právu policejní mluvčí Markéta Fialová. Šoférovi hrozí až pět let vězení.

Podle vyšetřovatelů porušil zákon o provozu na pozemních komunikacích tím, že vjel na přejezd za situace, kdy neměl jistotu jeho bezpečného přejetí a pokračování v jízdě.

FOTO: Patrik Biskup, Právo

Autobus, který do Lužan přijížděl z vedlejší komunikace od Dlouhé Louky, přejel koleje a zadní částí na nich zůstal stát, protože nemohl dál. Tehdy tam totiž probíhala oprava průtahu obcí a řidič autobusu na něj nemohl vjet hned. V tu chvíli se rozsvítila výstražná světla na přejezdu a během pár desítek vteřin přijel vlak a do autobusu narazil.

Nehoda se stala na přejezdu zabezpečeném pouze světelnou signalizací bez závor.

Nehoda se stala na přejezdu zabezpečeném pouze světelnou signalizací bez závor.

FOTO: pro Novinky Pavel Plžík

V autobuse cestovala naštěstí pouze jedna pasažérka, která seděla vpředu a její zranění tak nebyla vážná. Ve vlaku se nikomu z 22 cestujících nic nestalo. Škoda je téměř tři milióny.

Mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal potvrdil, že v době, kdy světla začala blikat kvůli přijíždějícímu vlaku, už autobus na přejezdu stál. Závory na tomto přejezdu nejsou.