Ani na české poměry vysoká finanční záruka ale 63letému cizinci nepomohla. Krajský soud v Plzni v uplynulých dnech v neveřejném jednání rozhodl, že dál zůstane za mřížemi.

KOMENTÁŘ DNE:
Vláda není polokomunistická - Argumentaci k povaze nové vlády s důvěrou analyzuje Jiří Pehe. Čtěte zde >>
Zvítězí anglický lid, nebo EU – Britsko-unijní bitvu o brexit komentuje Alexander Tomský. Čtěte zde >>

„Dotyčný s tím nesouhlasil, jeho stížností se bude zabývat Vrchní soud v Praze,“ uvedl mluvčí plzeňského soudu David Unger.

Podle něho si Nikolajev může podávat nové žádosti o propuštění z vazby každých třicet dnů od pravomocného rozhodnutí v té předchozí.

Ministr zatím nerozhodl

Bývalý šéf Federálního státního rozpočtového úřadu, který podléhá přímo prezidentu Vladimiru Putinovi, je obviněn ze spiknutí a podvodu se škodou na státním majetku v desítkách miliónů rublů. V roce 2014 utekl ze své země a v ČR se skrýval do letošního ledna, kdy ho policisté zadrželi v Karlových Varech na základě mezinárodního zatykače.

O přípustnosti vydání Nikolajeva rozhodly české soudy už začátkem září. [celá zpráva]

Od té doby se čeká na to, jak se k celé záležitosti postaví právě ministr Pelikán.

„O žádosti Ruské federace o jeho vydání k trestnímu stíhání pan ministr dosud nerozhodl, neboť ve věci na území ČR probíhá souběžné řízení v gesci resortu vnitra. Teprve po jeho ukončení může být ministrem rozhodnuto o případném povolení k vydání pana Nikolajeva do Ruska,“ řekl Právu Jakub Říman z ministerstva spravedlnosti. O tom, v jakém stadiu je azylové řízení, Říman žádnou informaci neměl.

Příliš sdílné nebylo ani ministerstvo vnitra. „S ohledem na mezinárodní závazky z oblasti ochrany uprchlíků nemůžeme poskytovat žádné informace k osobám, které žádají o mezinárodní ochranu v ČR,“ reagovala mluvčí resortu Klára Pěknicová.

Pouze doplnila, že řízení v rámci udělování mezinárodní ochrany v ČR trvají okolo tří měsíců. „Samozřejmě v některých případech mohou být lhůty delší,“ upřesnila Pěknicová.

Nikdy jsem neplánoval a neměl v úmyslu odcizit Putinovy peníze. To bych byl blázen.Alexandr Nikolajev

Podle ruského prokurátora se Nikolajev dopustil podvodného jednání v souvislosti se čtvrtmiliardovou zakázkou na rekonstrukci čekárny a železničního nástupiště určených pro zajištění přepravy ruského prezidenta. Mělo se jednat o zmanipulované výběrové řízení na zhotovitele stavby, předraženou zakázku a nekvalitně provedené práce.

„Ze zištných důvodů k osobnímu obohacení se rozhodl spáchat krádež cizího majetku podvodem, když se v červenci 2011 zapojil do spiknutí s dalšími nezjištěnými osobami z řad vedení soukromé společnosti. Jako předmět útoku zvolili finanční prostředky z rozpočtu Ruské federace,“ píše se v zatykači.

Nikolajev to odmítá. „Všechna obvinění jsou falešná. Nikdy jsem neplánoval a neměl v úmyslu odcizit Putinovy peníze. To bych byl blázen,“ prohlásil s tím, že je obětí nové vlny represí, která v Rusku propukla.