Nepomohla mu ani falešná solidarita kolegů, kteří měli potvrdit, že vůči poškozenému nebylo použito žádné násilí. „Z provedených důkazů není pochyb, že poškozený utrpěl zranění na služebně. V žádném případě nemůžeme uvažovat o oprávněnosti takového zákroku,“ uvedl předseda odvolacího senátu Zdeněk Jaroš.

Upozornil na to, že při hodnocení věrohodnosti obžalovaného soud přihlédl k úřednímu záznamu, který policisté na služebně po incidentu sepsali. „Tři policisté a i samotný obžalovaný v něm uvedli, že nedošlo k žádnému služebnímu zákroku použitím donucovacích prostředků. To bylo v rozporu se skutečností a na obžalovaného to vrhá hodně negativní obraz,“ prohlásil Jaroš.

Praštil jsem ho do ruky v domnění, že se zklidní. obžalovaný

Podle soudu Kapras loni na jaře nejméně desetkrát udeřil obuškem Luďka Boledoviče, kterého hlídka přivezla na služebnu kvůli ověření totožnosti poté, co se doma nepohodl s tchánem a násilím ho vyhodil z bytu. K použití obušku se policista přiznal až po dvou měsících, kdy už případ vyšetřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Šel se udat

„Hloupě a nesmyslně jsem celou věc zatajil. Když to začala vyšetřovat inspekce, dostal jsem hrozný strach, že přijdu o práci. Pak mi to ale nedalo, a tak jsem dobrovolně přišel na inspekci, abych celou věc uvedl na pravou míru,“ vypovídal před soudem Kapras.

Podle něho byl Boledovič vulgární a vyhrožoval svým bratrem na Policejním prezidiu. „Najednou se zvedl z lavice, vykročil proti mně se slovy, že už toho má dost. Udělal přitom prudký pohyb a já jsem to vyhodnotil tak, že na mě chce zaútočit,“ vypovídal Kapras, co předcházelo samotnému zákroku.

V tu chvíli poprvé sáhl pro obušek. „Praštil jsem ho do ruky v domnění, že se zklidní. Jenže on neustoupil, naopak začal proti mně mávat rukama. Tak jsem mu dal několik dalších ran, dokud se nestáhl a neposadil zpátky,“ pokračoval policista, který v té době fungoval jako asistent dozorčího služebny.

Zadržený byl propuštěn

Muž se pak podle něho zklidnil a nadiktoval osobní údaje. Pak ho Kapras na pokyn dozorčího propustil. „Už na začátku služby jsem se necítil moc dobře, po tom zákroku u mě extrémně vzrostla nevolnost, měl jsem křeče v břiše, bolelo mě snad úplně všechno a cítil jsem, že mám horečku. Sedl jsem si do křesla, zavřel oči a usnul. Vzbudil jsem se až ráno,“ vypovídal dále Kapras s tím, že mu kolegové nechali podepsat úřední záznam, který podle svých slov ani nečetl.

Naopak Boledovič uvedl, že si ani nestačil sednout a obžalovaný ho začal mlátit obuškem. „Dal jsem si ruce před sebe a schoulil se. Pak se mě zeptal, jestli už mám dost, a ať vypadnu,“ prohlásil Boledovič. A právě k jeho výpovědi se soud přiklonil, neboť korespondovala se závěrem soudní znalkyně, podle které byly údery proti němu vedeny v pozici, kdy seděl, a nikoli stál.