Hlavní obsah

Soud zamítl stížnost Ztohoven. Tvrdili, že soudkyně je podjatá, protože ji jmenoval prezident

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Praha

Městský soud v Praze zamítl stížnost členů skupiny Ztohoven kvůli údajné podjatosti soudkyně Šárky Šantorové, která se zabývá případem vyvěšení obřích červených trenýrek nad Hradem. Informovala o tom ve čtvrtek Česká televize. Filipu Crhákovi, Matěji Hájkovi a Davidu Honsovi vadil při červnovém jednání možný střet zájmů, protože Šantorovou, stejně jako všechny soudce, zaměstnává Kancelář prezidenta republiky.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Členové umělecké skupiny Ztohoven Matěj Hájek (uprostřed), David Hons a Filip Crhák (vlevo)

Článek

Stížnost podal advokát umělců poté, co Šantorová rozhodla o tom, že podjatá není. "Neuznávám tento soud. Jste zřizovaná českým státem, naše protistrana je Kancelář prezidenta republiky, a z tohoto důvodu nevěřím, že byste kdy mohla rozhodnout v neprospěch vašeho zaměstnavatele," řekl soudkyni v červnu Crhák.

Jako jediný odmítl vypovídat, další dva obžalovaní na otázky soudu odpovídali. Obří červené trenýrky vyvěsili členové Ztohoven loni 19. září na protest proti politice prezidenta Miloše Zemana. Převlečeni za kominíky tehdy po lešení vylezli na střechu Pražského hradu a standartu vyměnili za obří rudé trenýrky.

Standartu rozstříhali

Vlajku zavinuli do balíčku a hodili k nedaleké kavárně Starbucks, čímž se podle obžaloby dopustili krádeže, poškozování cizí věci a výtržnictví. Mužům hrozí až tři roky vězení. Podle obžaloby také poničením střechy způsobili umělci škodu 88 tisíc korun, Pražský hrad také požaduje 310 tisíc korun jako náhradu nemajetkové újmy.

Umělci už dříve uvedli, že škodu zaplatí, nesouhlasí však s její výší. To, že se stát "cítí být dotčen i na svých soukromých právech" a požaduje i nemajetkovou újmu, považuje skupina podle svého mluvčího Petra Žílky za absurdní.

Skupina těsně před červnovým jednáním oznámila, že ukradenou standartu rozstříhala na 1152 kousků, které pak rozdávala lidem ve všech krajích. Čin označila za decentralizaci moci, jeden z umělců u soudu uvedl, že standarta je v rukou "občanů této země". Obvodní soud pro Prahu 1 bude v projednávání kauzy pokračovat 24. srpna.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám