Loni v polovině léta měla 58letá žena podle obžaloby koupit kanystr s benzínem. Vnuka ve věku 13 let měla uspat vínem, do kterého namíchala tlumící léky.

Poté měla podle soudu s pomocí nakoupeného benzínu založit v domě dvě ohniska požáru a jít si lehnout do pokoje ke svému vnukovi. Spícího chlapce vzbudila později sousedka házením kamenů na okno, i s babičkou se z hořícího domu dostal ven. Plameny dům zcela zničily.

Stojím si za tím, že já jsem to nebyla.obžalovaná

Žena měla řadu dluhů, hrozilo, že dům bude prodán. Krátce před činem poslala insolvenční správkyni dopis, kde uvedla, že ji donutila k tomu nejhoršímu, vzít si život spolu s vnukem.

Benzín byl prý do sekačky

Od ženy odešla postupně dcera, manžel, krátce před činem chtěl odejít i vnuk, který s ní jako poslední bydlel. Žena trpí poruchou osobnosti. Od podzimu je ve vazbě, vinu u soudu odmítla. „Stojím si za tím, že já jsem to nebyla,“ řekla. Podle ní mohl založit požár někdo jiný, hořet mohlo prý také kvůli problémům s elektroinstalací. Přiznala, že kupovala benzín v kanystru, prý byl ale do sekačky.

U soudu se prokázalo, že benzín po požáru z kanystru zmizel, tráva ale posekána nebyla, v domě nebyla ani sekačka. Podle svědkyně druhý den po požáru obžalovaná kanystr na místě požáru hledala. To ale ještě nikdo nevěděl, jak požár vznikl. „Tím, že kanystr hledala, se sama usvědčila,“ řekl předseda senátu Jiří Bednář.

Za zničený dům chtěla podle soudu vyplatit pojistku. Chtěla získat více než dva milióny korun. V podkladech pro pojišťovnu napsala, že příčina požáru je neznámá. Proto byla odsouzena i za pokus o pojistný podvod. Pojišťovna ženě nic nevyplatila. „Nepravdivě uvedla, že v domě začalo hořet z neznámých důvodů, ačkoliv si byla vědoma, že požár sama založila,“ řekl Bednář.