Ačkoli žádal o podmíněné propuštění po uplynutí dvou třetin trestu, osmnáct let, včetně dvouleté vazby za objednání vraždy své manželky, si tak nakonec odsedí beze zbytku.

„Trest mu končí 28. dubna. V tento den ho vězeňská služba propustí,“ sdělila Právu Markéta Puci, mluvčí Městského soudu v Praze, který Jonáka za mříže před lety poslal.

„Nevím striktně hodinu, ale trest se vypočítává přesně na osmnáct let od okamžiku, kdy byl zadržen,“ uvedl Jonákův obhájce Jan Červenka. „On byl z vazby propuštěn na den přesně po dvou letech a znovu zadržen byl také ve výroční den. Proto u něj ta léta sedí přesně,“ podotkl právník.

Byl údajně obětí spiknutí  

Jonák si odseděl dva roky ve vazbě hned po skutku z dubna 1994. Tehdy nájemný vrah zastřelil jeho ženu Ludwiku před stánkem se zeleninou v Praze. Od roku 1996 do roku 1998 byl na svobodě, pak ale následovalo další zadržení a v roce 2000 byl Městským soudem v Praze definitivně odsouzen na osmnáct let, verdikt potvrdil i Vrchní soud v Praze.

Nárok na žádost o podmínečné propuštění Jonákovi vznikl před šesti lety po odpykání dvou třetin uloženého trestu. Kromě této žádosti požadoval Jonák přes právníky v roce 2009 i nový proces. Jeho žádosti ale zůstaly bez odezvy. Samotný Jonák se k činu nikdy nepřiznal, označuje se za oběť spiknutí.

Zastánce má i ve své dceři Sylvii Jonákové, která na internetových stránkách vytrvale přesvědčuje veřejnost, že její otec je nevinen. „Zakládal si v té době rodinu. Nás miloval, tak proč by nám bral maminku? Vím to a doufám, že si to jednou budete myslet i vy, kteří v to nevěříte,“ píše hned na úvodní stránce Jonákova dcera.

Samotný Jonák v roce 1994 čelil dvěma pokusům o vraždu, když mu nejprve někdo nastražil bombu pod auto a později byl postřelen do obličeje. Případy zůstaly neobjasněny.