„Hořící odpad v popelářském voze nahlásil hasičům řidič tohoto vozu ve středu dopoledne,“ uvedl mluvčí karlovarských krajských hasičů Martin Kasal.

„S autem zastavil na silnici I/6 nedaleko Verušiček na Karlovarsku a odpadky vysypal ven z vozu. Přivolaní hasiči požár zlikvidovali a odpad pomohli naložit na přistavený kontejner. I v něm ale odpadky začaly při cestě hořet, hasiči tak na odpočívadle nedaleko Bochova obsah kontejneru znovu uhasili, přitom našli neznámou červenou látku, která reagovala při styku s dalšími materiály, například i s práškem z hasicích přístrojů,“ popisoval mluvčí hasičů.

Hasiči zkoumají, jaká chemikálie dokola zapalovala komunální odpad v popelářském vozidle a pak v kontejnerech.

Hasiči zkoumají, jaká chemikálie dokola zapalovala komunální odpad v popelářském vozidle a pak v kontejnerech.

FOTO: Foto HZS KK

Látka se rychle zahřívala, vyvíjela teploty přes 600 stupňů Celsia a znovu se po uhašení rozhořívala. „Přivolaní hasiči ze stanice v sokolovské chemičce detekčním přístrojem určili možný druh této látky, což následně potvrdila i provedená expertiza přímo na místě pracovníky chemické laboratoře z Třemošné. Jednalo se o červený fosfor, který začíná sám hořet už při teplotě 35 stupňů Celsia,“ konstatoval Kasal.

FOTO: Foto HZS KK

Hasiči látku uzavřeli do speciální nádoby, kterou doplnili vodou.

Společně s ostatním odpadem, do kterého byl fosfor uvnitř popelářského vozu zamíchán, pak popelářská firma za doprovodu policie a hasičů převezla speciální nádobu do Ústí nad Labem do spalovny na likvidaci,“ uvedl Kasal.

Hasiči zároveň doporučili popelářské firmě, aby důkladně vyčistila vnitřek popelářského vozu od zbytků fosforu.