O dopadení podezřelého muže informovali pražské policisty kolegové z vídeňského Interpolu, kteří ho zadrželi koncem roku 2012 po sérii přepadení v RakouskuNěmecku. Profil jeho DNA se shodoval se stopami zajištěnými při jedné loupeži spáchané v ČR. Kriminalisté tak po spolupráci se zahraničními kolegy zahájili jeho trestní stíhání také u nás.

„Případ komplikovala skutečnost, že lupičem byl bývalý zkušený kriminalista, který se vyhýbal páchání skutků v obvodu, kde léta sloužil. Díky svým odborným znalostem věděl, jakou techniku a prostředky jeho kolegové používají a jak v těchto případech postupují,“ vysvětlila v pátek mluvčí policie Jana Rösslerová.

Knírač bez typického vousu

Knírač bez typického vousu

FOTO: Policie ČR

Knírače podle ní nakonec usvědčil shodný modus operandi - celkový popis a způsob maskování, použitá zbraň a v neposlední řadě expertizy antropologů. „Tito odborníci totiž dokázali prokázat v těchto případech shodu na základě videozáznamů, které zachytily pachatelovo ucho a typický tvar jeho boltce,“ doplnila Rösslerová.

Co bývalého kriminalistu k loupežím vedlo, není úplně jasné, s českými vyšetřovateli odmítl mluvit. Pravděpodobně se ale zadlužil poté, co odešel od policie a začal podnikat.

Věci zabavené lupiči

Věci zabavené lupiči

FOTO: Policie ČR

Čeští policisté si ale budou muset na svého bývalého kolegu čtyři roky počkat, protože soud v Linci v březnu poslal dvaačtyřicetiletého muže do vězení na čtyři roky za čtyři spáchané loupeže v Rakousku a dvě v Německu.

Věci zabavené lupiči

FOTO: Policie ČR

Nicméně to českému soudu nebrání v tom, aby nezačal projednávat jeho případ. Hrozí mu až 12 let vězení, do kterého by v případě odsouzení nastoupil až po vykonání trestu v Rakousku.

Věci zabavené lupiči

FOTO: Policie ČR

Muž s přezdívkou Knírač řádil nejen v pražských bankách, ale vyjížděl i do jiných měst Česka. V naposledy zveřejněném pátrání kriminalisté uváděli, že lupič zhubl, což podle nich mohlo souviset se závislostí na drogách. Muž přepadl nejméně deset bank, kde způsobil miliónovou škodu, jedna z bank na něj dokonce vypsala odměnu půl miliónu korun.