Zástupci rodinné firmy tvrdí, že pouze poskytli obviněnému podnikateli své skladovací prostory a zázemí pro míchání nemrznoucí směsi do ostřikovačů. To, co se s tekutinou mělo dále dít, je už prý věc obviněného muže, který si zpracování směsi v Opavě objednal, ale nestihl už odvézt.

Opavská firma poskytovala své prostory firmě obviněného podnikatele už v minulých letech. Vzhledem ke změně pravidel Evropské unie je od letošního roku možné nemrznoucí složku ve směsi do ostřikovačů nahradit metylalkoholem.

„Po celou dobu zpracování nemrznoucí směsi byl náš zákazník jejím vlastníkem, my jsme byli pouze zpracovatelem,“ tvrdí zástupci firmy.

Nemrznoucí směs do ostřikovačů objvená v opavském skladu.

Nemrznoucí směs do ostřikovačů objevená v opavském skladu.

FOTO: Aleš Honus, Právo

„Letos v létě poprvé přivezl patnáct tisíc litrů metanolu. Z toho devět tisíc je už zpracovaných na nemrznoucí směs. Máme to stále na skladě, buď v barelech, nebo už ve spotřebitelském balení v plastových nádobách. Zbylých šest tisíc litrů čistého a dosud nezpracovaného metanolu zajistila minulý týden policie. Můžeme tedy garantovat, že prostory naší firmy neopustil ani litr vyrobené tekutiny obsahující metanol. Vše je dohledatelné v našich evidencích,“ uvedl jednatel firmy David Fládr.

ČTĚTE TAKÉ:
Další dva otrávení metanolem jsou v Havířově, jeden z nich bojuje o život
Kalousek: Nejméně 70 procent uskladněného alkoholu je bez metanolu
Pátrání po zdroji metanolu v lihovinách vedlo i do Řitky

Lidé, kteří se metanolem v minulých týdnech otrávili, tedy podle něj jednoznačně museli pít lihoviny, které se vyráběly nebo míchaly v jiných provozovnách.

Advokát firmy Michael Bartončík dodal, že firma v plném rozsahu poskytla spolupráci policii. Předložila dokumentaci, umožnila odběr vzorku ze všech skladových zásob a vydala k odbornému zkoumání dosud nezpracované zásoby metylalkoholu.