"Mám jedno sběrné místo s informační cedulí u kapličky na Jarově. Kola jsou v zamčené ohradě, ale je to jen asi 1,2 metru vysoký plůtek. Přeskočili ho a kola vzali," uvedl Šaman.

Další sběrná místa jsou v Berouně v sídle firmy Belaza Husqvarna na sídlišti v Plzeňské ulici nebo v takzvaném cyklopointu v Havlíčkově ulici. Šaman dárcům doporučuje, aby bicykly nechávali raději tam. Pokud je budou chtít odevzdat na Jarově, je potřeba ho nejdříve informovat na telefonním čísle 602 876 697, aby se předešlo případným dalším krádežím. "Chodí sem hodně lidí na koupání do zatopeného lomu, nedá se to uhlídat," podotkl.

Kola mají dostat děti v Gambii

Obecně prospěšnou společnost Kola pro Afriku založili Richard Gazda a Roman Posolda z Ostravy. Inspirovali se aktivitami podobných organizací Jole Rider a hnutím Bicycles for Humanity, s nimiž také spolupracují. Cílovou skupinou jsou děti v západoafrické Gambii, kterým chtějí prostřednictvím darovaných jízdních kol usnadnit cestu do škol a ke vzdělání.

Obecně prospěšná společnost Kola pro Afriku shromažďuje bicykly, které posílá dětem do Gambie.

Obecně prospěšná společnost Kola pro Afriku shromažďuje bicykly, které posílá dětem do Gambie.

FOTO: Kola pro Afriku

Společnost má sběrná místa v desítkách českých a moravských měst. V Berouně má nyní připraveno k transportu do Afriky přes 280 kol. "Některá jsou ve slušném stavu, některá jsou jen píchlá nebo mají špatné brzdy," uvedl Šaman.

Brzy je kamión odveze na severní Moravu, kde je budou před cestou do Afriky opravovat lidé bez práce.