Od začátku ledna do konce srpna letošního roku zahynulo při dopravních nehodách na českých silnicích celkem 65 lidí jedoucích na jednostopých vozidlech. Černé číslo zahrnuje nejen řidiče, ale také jejich spolujezdce. V této kategorii jsou zahrnuty všechny druhy strojů od malých mopedů až po silné motocykly.


Motorkáři jsou v těchto tragických případech viníky 70 až 75% nehod.Josef Tesařík z Policejního prezidia

„Při nehodách zaviněnými řidiči motocyklů zemřelo v prvních osmi měsících letošního roku 51 osob jedoucích na jednostopých vozidlech,“ řekl Novinkám Josef Tesařík věnující se na Policejním prezidiu zpracování nehodových statistik.

„S přihlédnutím k možným odchylkám lze říci, že motorkáři jsou v těchto tragických případech viníky 70 až 75% nehod, jde tedy o tři čtvrtiny z celkového počtu,“ doplnil Tesařík. Podle něj je důležitým faktorem obsaditelnost vozidla, tedy zda na motorce jede pouze řidič nebo také spolujezdec. "Ten samozřejmě za nehodu nemůže," uzavřel Tesařík.

Rychlá jízda v zatáčkách a střet v protisměru

Motorkáři na silnicích často přeceňují své síly a stroje se vymknou jejich kontrole. Nárazy do automobilů nebo stromů u silnic pak mají těžké následky, které nezřídka končí smrtí.

Motorkám a jízdě na nich se v Česku věnují tisíce lidí, kteří zpravidla od dubna do září brázdí silnice všech kategorií. Často si milovníci vzrušení vybírají úzké silnice plné zatáček, které k vzrušující jízdě přímo vybízejí.

Rychlou jízdou stylem brzda plyn pak velmi riskují, častým důvodem nehody je skutečnost, že řidič motocyklu ve velké rychlosti přejede v zatáčce do protisměru, kde se střetne s jiným vozem.