Hlavní obsah
Sir Scott Stevens, šéf britské Národní zdravotní služby (NHS). Foto: Profimedia.cz

Jedno procento nakažených se následků covidu nezbavilo ani za půl roku

S následky onemocnění covid-19 se potýká řada lidí týdny, nebo dokonce měsíce od nakažení. Oxfordská profesorka Trisha Greenhalghová uvádí, že jedno procento pacientů pociťuje následky ještě půl roku po nákaze. Ve Velké Británii vyčlení finanční prostředky na následnou léčbu tzv. „long-covidu”, tedy dlouhotrvajících příznaků.

Sir Scott Stevens, šéf britské Národní zdravotní služby (NHS). Foto: Profimedia.cz
Jedno procento nakažených se následků covidu nezbavilo ani za půl roku

Deset milionů liber, tedy asi 300 milionů korun. Taková částka poputuje v letošním roce do britského zdravotnictví na podporu léčby pacientů s dlouhotrvajícími příznaky onemocnění covid-19. Oznámil to během středeční konference šéf Národní zdravotní služby (NHS) Simon Stevens.

Peníze půjdou do specializovaných center, která by mohly navštívit až stovky tisíc pacientů, u kterých covid-19 přetrvává týdny až měsíce po nákaze. U takových lidí se projevuje zejména zvýšená únava, dušnost, ale také psychické problémy jako úzkosti a deprese.

„Nyní už víme, že dlouhotrvající covid může mít silné dopady na fyzické i psychické zdraví pacientů. Jedná se o nezanedbatelnou menšinu případů, kdy příznaky onemocnění trvají týdny, někdy měsíce,” uvedl Stevens.

Podle studie Královské univerzity v Londýně trpí příznaky covidu měsíc po nákaze každý desátý pacient. U každého padesátého trvá nemoc ještě po čtvrt roce, a jak doplnila pro The Daily Telegraph profesorka Greenhalghová, jedno procento pacientů trpí příznaky ještě půl roku po nákaze.

„Z výzkumů, které jsme provedli, se zdá, že jedno procento pacientů skutečně trpí příznaky šest měsíců po nakažení. U třetiny lidí se příznaky hojně vyskytují ještě po třech týdnech. Zdravotní stav většiny nakažených se pak postupně zlepšuje v období od tří týdnů do čtvrt roku,” doplnila britská profesorka.

Nejnáročnější rok

Stevens tak vyhověl sílícímu tlaku, aby se NHS věnovala případům dlouhotrvajícího covidu. Jak sám uvedl: „NHS, která tady bude po pandemii, bude jinou organizací než tou, která tady byla před covidem.”

Ve středu také varoval před nadcházející zimou a označil letošní rok za „bezpochyby nejnáročnější období pro NHS v historii”.

„Když se podíváme dopředu na zimu, která nás čeká, budeme muset čelit kromě koronaviru také dalším problémům typickým pro toto období. Musíme udržet rozsah služeb, které NHS poskytuje, a reagovat velmi agilně,” dodal Stevens.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků