Hlavní obsah
Senftenbergské jezero Foto: TMB Fotoarchiv Y. Maecke

Ráj pro aktivní dovolenou nedaleko Prahy

Lužická jezerní krajina se nachází pouhé dvě a půl hodiny jízdy autem severně od Prahy. Nabízí ideální místo pro cyklisty, bruslaře a turisty, kteří si chtějí užít dovolenou u vody. Dříve se zde těžilo uhlí, poté však přišla změna a krajina se proměnila. Postupně v této oblasti vznikala nová jezera a nyní jich je více než dvacet.

Senftenbergské jezero Foto: TMB Fotoarchiv Y. Maecke
Ráj pro aktivní dovolenou nedaleko Prahy

Dolnolužický hornický okruh Niederlausitzer Bergbautour podává na zhruba 500 kilometrech přehled o historii této oblasti, těžbě uhlí a ukazuje, jak se region postupně vyvíjel. Cyklisté se mohou pohybovat na objevné stezce a vyjet za více než 150letou historií hnědého uhlí se směsicí působivé průmyslové kultury, jako například zastávky energetické trasy “Energie-Route” s ještě aktivními povrchovými doly, nově vzniklou krajinou i tradičními místy Sprévského lesa jako je Lübbenau.

Koschenský kanál

Foto: © Tv LSL Nada Quenzel

Důkazy o intenzivní těžbě hnědého uhlí se střídají s nově vytvořenou krajinou. Aktivní důlní pole s obrovskými bagry, vedle nich přírodní rezervace poblíž Wanninchen (obzvláště vzrušující pro pozorování ptáků na konci září a října), zámek Fürstlich Drehna, vinařské terasy v Großräschen a nově postavené městské přístavy v Großräschen a Senftenbergu dělají výlet na kole zajímavým a rozmanitým. Pokud nechcete absolvovat celých 500 kilometrů po tomto hornickém okruhu, můžete použít okružní trasy kolem nově vzniklých jezer. Asfaltové cesty jsou také ideální pro nadšence do bruslení.

Zámek Fürstlich Drehna

Foto: © TMB R.Zibell

Jedním z vrcholů na cestě tímto hornickým okruhem je návštěva těžebního mostu F60 v Lichterfeldu. Zde byste si měli vyhradit čas na prohlídku bývalého dopravního mostu a nechat si vysvětlit jeho funkčnost. Konají se zde prohlídky s průvodcem (audio prohlídky). Bývalé pracovní prostředí, technologickou historii i každodenní život horníků můžete poznat velmi zblízka. Vrcholem prohlídky, a to v pravém slova smyslu, je pohled z výšky 80 metrů na nedaleká jezera a celkovou rozlehlost krajiny.

Prohlídka mostu F60

Foto: © TMB R.Zibell

V Lauchhammeru, kde k průmyslové historii města nepatří pouze uhlí a těžké strojírenství, ale také umělecké odlitky, můžete navštívit památník bývalé koksovny „Biotürme”. Tato průmyslová památka se dvěma rozhlednami nabízí malebné vyhlídky.

Západ slunce u jezera Geierswalder See

Foto: © TMB R.Zibell

Během návštěvy elektrárny Plessa, což je nejstarší elektrárna na světě, budete moci zjistit, jak se hnědé uhlí používalo k výrobě elektřiny již od dvacátých let 20. století. Mimo jiné můžete navštívit i řídící středisko. Stovky takových gigantů průmyslové kultury sloužily k utváření dřívějšího obrazu krajiny v tomto regionu. Dnes je původní továrna představitelem výroby energie v Lužici a je posledním svého druhu v Braniborsku. Je také jedinečná tím, že zájemci mohou navštívit autentickou technologii elektráren z dvacátých let 20. století.

Vinice Großräschen

Foto: © TMB R.Zibell

Po cestě se nachází také obec Hornow, kde sídlí čokoládovna Felicitas, která je provozována od roku 1992 rodilou Belgičankou Goedele Matthyssenovou a jejím manželem Peterem Bienstmanem. Tajemství továrny na čokoládu Hornow spočívá v přírodních surovinách a v pečlivé výrobě čokolády. Vytvářejí se zde nejen ty nejlepší čokolády v mnoha variantách, ale také velmi individuální kousky, jako jsou figurky nebo ručně psané karty. Nutně se tam musíte zastavit!

Víno

Foto: © TMB R.Zibell

Dalším zajímavým místem je obec Horno (bez „w“) v okresu Forst, kde můžete navštívit archiv zmizelých míst. Zde je doložena historie těch míst Lužice, která musela ustoupit povrchovým dolům. A pokud přijedete do Cottbusu, určitě stojí za návštěvu umělecké dieslové muzeum, kde je vystaveno současné umění.

Více informací
Více o Lužické jezerní krajině: www.lausitzerseenland.de
Tipy na výlety po Braniborsku: www.brandenburg-tourism.com
Možnosti ubytování: www.senftenberger-see.de
Další inspirace pro aktivní dovolenou a relaxaci: www.germany.travel

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků