Hlavní obsah
Plastové okno v poloze výklop

Jedním dalším velmi zajímavým a nezbytným tématem k údržbě plastových oken je správné větrání. Tato oblast údržby je neustále ze strany uživatelů oken podceňována, a proto jsme se rozhodli napsat tento článek, abychom vystihli jak moc je pro okna tato činnost důležitá.

Plastové okno v poloze výklop
Provětrejte Vaše plastová okna

Jedna z věcí co by si lidé měli uvědomit je, že nová, kvalitní a správně namontovaná plastová okna opravdu dobře těsní. Oproti starým oknům které větraly, i když byly zavřené. Většina domácností se uchyluje k otevření plastového okna  jen v případech nesnesitelného horka nebo vydýchaného vzduchu v místnosti. Faktem je, že neustálý růst cen energií nutí všechny z nás minimalizovat tepelné úniky. Větrání se však nesmí zanedbávat.

Kování

Vytváření vlhkosti

Proč se najednou po výměně oken vytváří doma nadměrná vlhkost? Tu si v domácnosti vytváříme sami např. vařením, praním, sprchováním, množstvím pokojových rostlin, ale také nevhodným umístěním zdroje tepla.
Správná vlhkost v bytě by měla být v rozmezí 40-60 %.  Kontrolu tohoto údaje si můžeme naměřit pomocí tzv. vlhkoměru. Naměřené údaje mohou sloužit jako varování před nežádoucí vlhkostí.

Plastové okno - otevřená poloha

Jak správně větrat

Největší chyby, které se lidé dopouštějí je větrání vyklopeným křídlem v průběhu celého dne. Je pravda, že vzduch se tak průběžně proměňuje, ale velmi pozvolna. A jediné čeho tímto dosáhneme je zvýšená ztráta tepla. Tímto způsobem, je vhodné větrat pouze v létě. Větrání je účinné pouze tehdy, pokud se teplota a vlhkost vzduchu uvnitř místnosti vyrovná s teplotou venkovní. V zimních měsících bychom měli volit nárazové větrání několikrát denně otevřením oken dokořán v rozmezí 5 - 10 minut, v teplejších měsících pak dobu zvýšit na 15-30 minut. Pokud víme, že budeme z jakéhokoliv důvodu na delší čas mimo domov, není úplně na místě zabednit všechna plastová okna , měli bychom ponechat otevřenou alespoň mikroventilaci, a to pokud možno ve všech místnostech, která zajistí alespoň minimální pohyb vzduchu.


Výklop plastového okna

K tématu větrání by se toho stejně jako ke všem tématům v našem oboru dalo napsat nespočet. Důležité pro Vás je držet se pravidelného, účinného a pokud možno po všech směrech správného větrání a tak si zajistit, že Váš život nebude znepříjemněn důsledky nedostatečného větrání.

BOHEMIA PLAST GROUP

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků