Hlavní obsah
Data z výzkumu prokázala, že rakovina prsu je diagnostikována každé osmé ženě

Data z výzkumu prokázala, že rakovina prsu je diagnostikována každé osmé ženě

Diagnózu rakoviny prsu si v České republice vyslechne každá osmá žena. Tímto děsivým sdělením se však nenechte zastrašit. Je zde celá řada věcí, které můžete podniknout, abyste toto riziko zmírnila. A dobrou zprávou je, že je to snazší, než si myslíte.

Data z výzkumu prokázala, že rakovina prsu je diagnostikována každé osmé ženě
Data z výzkumu prokázala, že rakovina prsu je diagnostikována každé osmé ženě

Prevence každý rok zachrání 2 000 žen

Stejně jako v celém vyspělém světě, i u nás roste počet pacientek, kterým je rakovina prsu diagnostikována. Ještě rychleji však roste počet těch, které se s ní vypořádají a porazí ji. Jednak díky pokrokům v medicíně, ale především pak díky prevenci.

V raném stádiu, kdy je léčba rakoviny prsu velmi úspěšná, je zachyceno 40 % případů. Mohlo by jich však být daleko více – stačilo by, kdyby všechny ženy pravidelně absolvovaly preventivní prohlídky a samovyšetření prsu. Rakovina se totiž v raném stádiu nemusí projevovat žádnými příznaky, proto je důležité věnovat dostatečnou péči prevenci.

Jak se aktivně bránit?

O tom, že je důležité jíst vyváženou stravu, pokud možno s rozumem, pravidelně se věnovat alespoň nějakému pohybu a vyvarovat se kouření a alkoholu, si asi povídat nemusíme. Zdravý životní styl je účinnou zbraní nejen proti rakovině prsu, ale v zásadě proti všem nemocem.

Je zde však několik aktivit, které by každá žena měla podniknout konkrétně v rámci prevence proti rakovině prsu:

·         1x za měsíc provádět samovyšetření prsu vždy 5-8 dne po začátku menstruace (návod zde)

·         2x za rok absolvovat návštěvu u gynekologa

·         ve věku 45 let chodit 1x za 2 roky na mamografické vyšetření (hradí pojišťovna)

·         ženy mladší 45 let by měly chodit na pravidelná ultrazvuková vyšetření prsu (hradí si pacientka)

A zlaté pravidlo nade vše: v případě, že si nejste čímkoliv jistá, nebo se vám něco nezdá, neváhejte se obrátit na svého gynekologa nebo se objednejte na preventivní screening.

Myslete na zadní vrátka

Rakovina, stejně jako všechna závažná onemocnění, má vždy významný dopad na sociální a ekonomické aspekty života ženy. Léčba rakoviny trvá několik měsíců, v průběhu kterých se žena potřebuje soustředit především na rekonvalescenci. Je dobré myslet na to, kdo v takové situaci pomůže s každodenními starostmi.

Aktuálně je na trhu hned několik produktů, které nabízejí zajištění v této obtížné životní situaci. Pojištění For You však nabízí kromě vysokého krytí (750 000 Kč) v případě diagnózy rakoviny prsu také rozsáhlé asistenční služby, které ženě pomohou s domácností, úklidem, hlídáním dětí nebo péčí o seniory. Žena je tak zajištěna finančně po celou dobu pracovní neschopnosti a zároveň má jistotu, že jí někdo pomůže také se vším, co pro ni po dobu léčby může být obtížné. Součástí služeb je také telefonická linka, kde je připravena odborná psychická a lékařská pomoc.

Přehled produktů s krytím rakoviny prsu a pohlavních orgánů:

Pojišťovna - produkt

Vstupní věk

Pojistná částka (v Kč)

Měsíční pojistné (v Kč)

ING Životní pojišťovna - For You

18 – 55 let

750 tisíc

200 - 300

AIG Europe – Mysli na sebe

18- 60 let

200 tisíc

179 - 479

400 tisíc

233 - 817

ČP Zdraví – Lady Plus

15 – 65 let

200 tisíc

118 - 365

Generali – Femina*

18 – 59 let

100 tisíc

50 - 150

*Poznámka: pojištění neplatí pro případ rakoviny pohlavních orgánů

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků