Hlavní obsah
Kromě hlasové komunikace s pilotem bude rovněž mít pilot možnost sledovat obrazovku umělého letového instruktora, který bude zobrazovat nedostatky v pilotáži a doporučení, jak tyto chyby odstranit. Foto: Central European Aerospace Corporation s.r.o.

Češi zavedou revoluci do letectví. Pomůže jim k tomu umělá inteligence

Česká společnost CEAC má v úmyslu jako první na světě zvýšit celosvětově bezpečnost provozu letadel pomocí umělé inteligence. Ta bude každodenním pomocníkem pilotů a to pouze za použití chytrého telefonu nebo tabletu, ve kterém poběží aplikace AFI-X.

Kromě hlasové komunikace s pilotem bude rovněž mít pilot možnost sledovat obrazovku umělého letového instruktora, který bude zobrazovat nedostatky v pilotáži a doporučení, jak tyto chyby odstranit. Foto: Central European Aerospace Corporation s.r.o.
Češi zavedou revoluci do letectví. Pomůže jim k tomu umělá inteligence

"Projekt využívající umělou inteligenci je dalším krokem k rozvoji oblasti leteckého a vesmírného průmyslu v ČR směrem ke světové špičce a zároveň přispívá k potřebné transformaci ekonomiky z ekonomiky stojící na nízké ceně práce, na ekonomiku znalostní s vysokou přidanou hodnotou", říká Milan Šlapák, prezident GE Aviation pro Českou republiku a Slovensko. V umělé inteligenci spatřuje výhody zejména ve snižování zátěže pilotů, což přímo vede ke zvýšení bezpečnosti leteckého provozu.

O projekt vyvíjený českými odborníky ve společnosti CEAC (Central European Aerospace Corporation s.r.o.), který má zajištěno financování z evropských fondů spravovaných Ministerstvem průmyslu a obchodu, projevili už zájem zahraniční investoři například z USA a Číny. Na globální trh by měla aplikace AFI-X vstoupit nejpozději v roce 2020.

"Na rozdíl od auta se letadlo pohybuje ve tří-dimenzionálním prostoru, kde jsou nároky na pilota mnohem vyšší a pilot tak musí sledovat řadu parametrů, které při jakékoliv nepozornosti mohou vést až k nehodě s fatálními následky. Podle analýzy úřadů pro letectví má statistika nehod vzrůstající tendenci. Náš umělý letecký instruktor (překlad ze zkratky AFI-X - Artificial Flight Instructor) řekne hlasem pilotovi nedostatky, kterých se dopustil a navrhne mu zároveň i způsob, jak tyto nedostatky odstranit," vysvětluje duchovní otec myšlenky a výkonný ředitel společnosti CEAC Martin Balda. AFI-X pilota po nastoupení do letadla dokonce i pozdraví, sdělí mu např. rychlost a směr větru, teplotu, prognózu počasí, v průběhu letu pak i další informace, doporučení a rovněž ho ocení za dobře provedený let.

AFI-X poslouží zkušeným pilotům, kteří budou chtít zlepšovat své letecké dovednosti i těm, kteří ukončili základní výcvik. Umělá inteligence bude schopna rozpoznat chování a zkušenosti pilota a navrhnout takovou úroveň přesnosti řízení letadla podobně, jako když si zvolíte ve video hře stupeň obtížnosti.

"Máme v plánu uvést první generaci umělé inteligence AFI-X nejpozději do roku 2020. Prototyp AFI-X zcela dokončíme do poloviny roku 2019, poté bude následovat lokalizace produktu na cílovou platformu Android a IOS od Apple," upřesňuje Martin Balda.

Všichni si asi vzpomenou na americký seriál Knight Rider s Davidem Hasselhoffem, kterému pomáhá Kitt a dokonce mu hlasem radí, co má tento akční hrdina dělat

Foto: Central European Aerospace Corporation s.r.o.

Umělá inteligence AFI-X vyvolává vzpomínku na americký seriál Knight Rider s Davidem Hasselhoffem, kterému pomáhá inteligentní automobil KITT a dokonce mu hlasem radí, co má tento akční hrdina dělat. "Jistá podobnost se seriálem Knight Rider by tu být mohla," říká s úsměvem Martin Balda. "Umělá inteligence AFI-X vyvinutá českými odborníky je však daleko vyspělejší než KITT. A především, smyslem KITTa bylo pomáhat jen akčnímu hrdinovi. Náš AFI-X jsme vytvořili tak, aby mohl pomáhat všem pilotům," uzavírá Martin Balda.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků