Hlavní obsah
Diagnóza HIV dokáže nemocnému převrátit život naruby

AIDS není smrtelnou chorobou, myslí si každý šestý do 26 let

Pohlavně přenosnou chorobou onemocnělo již 400 tisíc obyvatel ČR, prezervativ jako ochranu při náhodném pohlavním styku pravidelně používá pouhých 15 % lidí a zhruba každý šestý ve věku do 26 let si myslí, že je HIV infekce plně léčitelná.

Diagnóza HIV dokáže nemocnému převrátit život naruby
AIDS není smrtelnou chorobou, myslí si každý šestý do 26 let

AIDS tak již zdaleka není v očích Čechů takovou hrozbou, jakou byl v devadesátých letech, kdy kampaně varující před chorobou dosáhly svého vrcholu. Ukázal to nejnovější průzkum agentury Ipsos, který postoje obyvatel České republiky k HIV a pohlavním chorobám zkoumal na reprezentativním vzorku populace, jednom z největších za poslední roky.

Bojí se Češi AIDS? Chrání se při náhodném sexuálním styku? Kolik jich mělo pohlavně přenosnou chorobu? Na tyto a další otázky na téma HIV a postojů k pohlavním chorobám odpovídali Češi v minulých týdnech v rámci dotazníkového šetření realizovaného výzkumnou agenturou na popud farmaceutické společnosti GSK – jednoho z lídrů na poli výzkumu a vývoje nových léčiv na HIV. Na internetový dotazník odpovědělo celkem 1 050 respondentů ve věku nad 18 let ze všech krajů ČR.

I když podle odborníků Česká republika patří ve světě i v Evropě k zemím s nízkým výskytem infekce HIV, počty nemocných rok od roku stoupají. Momentálně tak v Čechách žijí necelé tři tisíce osob s diagnostikovanou HIV infekcí. Sexuální chování se za poslední desetiletí uvolnilo, obava z rizika přenosu pohlavně přenosné choroby poklesla. Proto příliš nepřekvapí, že každý pátý respondent měl za svůj život více než 10 sexuálních partnerů, nejvíce v Praze, kde toto číslo uvedlo až 30 % dotázaných. Alarmující je i skutečnost, že k náhodnému nechráněnému sexu se přiznala polovina účastníků průzkumu. Kondom pravidelně používá pouhých 15 % lidí.

Češi se nijak zvlášť nezajímají ani o zdravotní stav svého nového partnera. Zda nový člověk v jejich životě (i v posteli) netrpí nějakou sexuální chorobou, nepovažuje za zásadní přes 60 % Čechů. Zda je partner přímo HIV pozitivní, na to se odváží zeptat třetina Čechů. Většina ovšem zdravotní stav partnera pouze odhaduje, zejména dle zodpovědného chování. Vyžádat test na pohlavní choroby si troufne pouhé 1 % lidí. „Dá se říci, že na dnešní situaci platí rčení: »sejde z očí, sejde z mysli«. S tím, jak se v médiích snížila intenzita osvěty v oblasti pohlavních chorob, která ještě v devadesátých letech minulého století byla na poměrně dobré úrovni, poklesla i opatrnost lidí. Ano, máme účinné léky, které mohou pomoci významným způsobem prodloužit život infikovaných osob, ale můžeme pomoci jen těm, kteří se svěří do péče odborníků. V největším riziku zdravotních komplikací jsou dosud neodhalené osoby a osoby, které dlouhodobě odmítají užívat doporučenou léčbu,“ říká MUDr. David Jilich z HIV centra Nemocnice Na Bulovce.

Jeho slova potvrzuje i PharmDr. Monika Horníková, generální ředitelka společnosti GSK: „Průzkum ukázal, že HIV infekce se obává pouze polovina lidí. Zdá se, že AIDS přestává být strašákem i díky šetrnější moderní léčbě, která dokáže život nemocného nejen prodloužit, ale i výrazně zvýšit kvalitu jeho života. Je nutné si uvědomit, že zcela uzdravit jej stále nedokáže.“ O to překvapivější je zjištění, že každý šestý respondent do 26 let považuje AIDS za léčitelnou chorobu.

HIV napadá v těle bílé krvinky, které jsou nezbytné pro imunitu. Jejich množství po nakažení do zhruba šesti týdnů prudce klesne. Pak se situace zlepší ale jen krátce. Poté obvykle nemoc AIDS propuká. Bez adekvátní léčby je HIV infekce i v dnešní době smrtelné onemocnění.

Hlavní zjištění průzkumu

- Pouze 55 % dotázaných se bojí HIV
- Pouze 15 % dotázaných používá pravidelně kondom
- Až 48 % dotázaných mělo náhodný nechráněný jednorázový sexuální styk
- Pouze 33 % dotázaných se u nového partnera ujišťuje, zda nemá pohlavně přenosnou chorobu
- Pouze 1 % dotázaných si troufne požadovat po novém partnerovi test na pohlavní choroby
- 4 % dotázaných se přiznala k tomu, že jim byla diagnostikována pohlavní choroba
- 14 % respondentů do 26 let považuje AIDS za léčitelnou nemoc
- 40 % dotázaných mělo v životě více než 6 partnerů

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků