Hlavní obsah
Alexandr Mitrofanov Foto: Milan Malíček

Očima Saši Mitrofanova: Zajíci a hon s nejistým dopadem

Zajíci se počítají až po honu, což platí i pro výsledky sněmovních voleb v příštím roce. Dnes se ovšem množí prognózy lovců, kolik zajíců dostanou. Jenže ti se zatím prohánějí po polích a dopad různě mířených střel je nejistý.

Alexandr Mitrofanov Foto: Milan Malíček
Očima Saši Mitrofanova: Zajíci a hon s nejistým dopadem

Piráti mají ve střednědobé perspektivě jasno. Kandidátem strany na premiéra a jejím volebním lídrem bude předseda Ivan Bartoš. Cílí, v případné předvolební koalici s hnutím STAN, až na 25 procent voličů.

Volby podle Bartoše budou zásadní pro budoucnost Česka, protože se bude „přemapovávat budoucnost republiky“, v případě neúspěchu demokratických stran by podle něj mohla přijít ještě horší vláda, než je ta současná. Uvedl, že navzdory slibům Andreje Babiše se v reálné politice změna neděje a Česko se stáčí k zemím, kde neplatí vláda práva, kde se objevuje oligarchické rozhodování a kde se společnost neposouvá rovnoměrně, ale ve prospěch bohatších, což ukázala koronavirová epidemie.

Právě vyšel průzkum volebních preferencí agentury Median, která patří k těm, u nichž se vyplatí výstupy sledovat. Zkoumaly se strany a hnutí ještě odděleně, případné předvolební koalice mají přijít na řadu příště. ODS v říjnu výrazně ztratila a propadla se na třetí až čtvrté místo na úroveň posilujícího STAN, ovšem podíl přesvědčených voličů STAN zůstává nízký. ANO je nadále na první pozici, ale je na stejné úrovni jako v září a říjnu, kdy mírně ztratilo. Každá ze stran potenciální koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL mírně oslabila.

Starostové a nezávislí prostě momentálně frčí. Pozice mesiáše, do kterého vkládají naděje voliči nespokojení s tím či oním, je vděčná a současně riskantní. Median varuje, že STAN má velmi málo opravdových stoupenců. Ono je také obtížné být skalním příznivcem hnutí, u kterého nevíte, na čem vlastně stojí.

Vedení STAN v rozhovorech říká správně demokratické a všelijak uhlazené věci. A pak přijde tato zpráva:

Senátor Jaroslav Zeman však neproslul liberálními postoji, k nimž se chce případná koalice Pirátů a STAN hlásit, ale xenofobií. Je znám jako fanoušek Miloše Zemana, příznivec režimů Ruska a Číny a vítač Trikolóry. Teď je asi řada na STAN. Jak to jde dohromady s identitou Pirátů, kterou členové této partaje úzkostně střeží jako přísná maminka panenství pubertální dcery, ví jen jednonohý John Silver.

Alexandr Mitrofanov

Komentátor. Zabývá se vnitropolitickým děním a tématy spojenými s vývojem v Rusku. Získal Cenu křepelek (1994), Cenu Ferdinanda Peroutky (2000), Cenu Karla Havlíčka Borovského (2015) a Cenu Jiřího Ješe za komentář (2016). Vydal knihy Za fasádou Lidového domu (1998) a Politika pod pokličkou (2002, s Markétou Maláčovou), podílel se na sborníku Bludné cesty sociální demokracie (2005). Je aktivní jako mikrobloger @AlexandrMitrofa.

Články autora

Co se týče druhé případné předvolební koalice, dolů jde ODS, KDU-ČSL a TOP 09 jsou na hraně volitelnosti. Všechno se ještě může do voleb změnit. Ale zajíci se příliš sebevědomým lovcům zatím jen hlasitě chechtají.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků