Hlavní obsah
Alexandr Mitrofanov Foto: Milan Malíček

Očima Saši Mitrofanova: Zajíci a hon s nejistým dopadem

Zajíci se počítají až po honu, což platí i pro výsledky sněmovních voleb v příštím roce. Dnes se ovšem množí prognózy lovců, kolik zajíců dostanou. Jenže ti se zatím prohánějí po polích a dopad různě mířených střel je nejistý.

Alexandr Mitrofanov Foto: Milan Malíček
Očima Saši Mitrofanova: Zajíci a hon s nejistým dopadem

Piráti mají ve střednědobé perspektivě jasno. Kandidátem strany na premiéra a jejím volebním lídrem bude předseda Ivan Bartoš. Cílí, v případné předvolební koalici s hnutím STAN, až na 25 procent voličů.

Volby podle Bartoše budou zásadní pro budoucnost Česka, protože se bude „přemapovávat budoucnost republiky“, v případě neúspěchu demokratických stran by podle něj mohla přijít ještě horší vláda, než je ta současná. Uvedl, že navzdory slibům Andreje Babiše se v reálné politice změna neděje a Česko se stáčí k zemím, kde neplatí vláda práva, kde se objevuje oligarchické rozhodování a kde se společnost neposouvá rovnoměrně, ale ve prospěch bohatších, což ukázala koronavirová epidemie.

Právě vyšel průzkum volebních preferencí agentury Median, která patří k těm, u nichž se vyplatí výstupy sledovat. Zkoumaly se strany a hnutí ještě odděleně, případné předvolební koalice mají přijít na řadu příště. ODS v říjnu výrazně ztratila a propadla se na třetí až čtvrté místo na úroveň posilujícího STAN, ovšem podíl přesvědčených voličů STAN zůstává nízký. ANO je nadále na první pozici, ale je na stejné úrovni jako v září a říjnu, kdy mírně ztratilo. Každá ze stran potenciální koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL mírně oslabila.

Starostové a nezávislí prostě momentálně frčí. Pozice mesiáše, do kterého vkládají naděje voliči nespokojení s tím či oním, je vděčná a současně riskantní. Median varuje, že STAN má velmi málo opravdových stoupenců. Ono je také obtížné být skalním příznivcem hnutí, u kterého nevíte, na čem vlastně stojí.

Vedení STAN v rozhovorech říká správně demokratické a všelijak uhlazené věci. A pak přijde tato zpráva:

Senátor Jaroslav Zeman však neproslul liberálními postoji, k nimž se chce případná koalice Pirátů a STAN hlásit, ale xenofobií. Je znám jako fanoušek Miloše Zemana, příznivec režimů Ruska a Číny a vítač Trikolóry. Teď je asi řada na STAN. Jak to jde dohromady s identitou Pirátů, kterou členové této partaje úzkostně střeží jako přísná maminka panenství pubertální dcery, ví jen jednonohý John Silver.

Alexandr Mitrofanov

Komentátor. Zabývá se vnitropolitickým děním a tématy spojenými s vývojem v Rusku. Získal Cenu křepelek (1994), Cenu Ferdinanda Peroutky (2000), Cenu Karla Havlíčka Borovského (2015) a Cenu Jiřího Ješe za komentář (2016). Vydal knihy Za fasádou Lidového domu (1998) a Politika pod pokličkou (2002, s Markétou Maláčovou), podílel se na sborníku Bludné cesty sociální demokracie (2005). Je aktivní jako mikrobloger @AlexandrMitrofa.

Články autora

Co se týče druhé případné předvolební koalice, dolů jde ODS, KDU-ČSL a TOP 09 jsou na hraně volitelnosti. Všechno se ještě může do voleb změnit. Ale zajíci se příliš sebevědomým lovcům zatím jen hlasitě chechtají.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků