Hlavní obsah

Očima Saši Mitrofanova: V širých lánech Hašek volá

Novinky, Alexandr Mitrofanov

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Foto: Milan Malíček

Alexandr Mitrofanov

Článek

Šavel neboli Saul se kdysi stal Pavlem. V bibli to píšou. Nejdříve Kristovy stoupence ničil, ale jednou na cestě do Damašku, kam jel zatknout tamější křesťany, byl oslepen světlem z nebe a slyšel hlas: „Saule, proč mě pronásleduješ?“. A nakonec patřil k pilířům křesťanství.

V sobotu mohli čtenáři Práva zažít podobný příběh ze současnosti. „Ano, lánská schůzka byla mezníkem v soc. dem., já jsem se omluvil za to, že jsem ji v televizi popíral. … Udělal jsem chybu.“

To řekl Michal Hašek. Bohuslava Sobotku už pronásledovat nebude, protože: „Popíšu to jednoduchým příměrem: Je to sňatek z rozumu, nikoli z lásky.“

Takže dobrá věc se podařila? Sám Hašek to dokládá slovy: „Kandiduji na jihomoravského hejtmana nikoli proto, abych hromadil funkce, jako jsem je hromadil v minulosti. Lehce jsem zestárl, lehce jsem zešedivěl, ale to také znamená, že jsem lehce zmoudřel.“

A v této nové podobě chce smířit premiéra s prezidentem: „Jsem nešťastný z ostrých útoků mezi ním a premiérem. Mrzí mě to u nich obou.“

Zmoudřelí zešedivělí muži by se kontrolovat neměli. Ale znáte tu novinářskou profesi. Miloš Zeman označil Sobotkovu kritiku svého výstupu 17. listopadu po boku Martina Konvičky za „klukovskou drzost“. Premiér odpověděl: „Budu mít s panem prezidentem trpělivost, podobně jako jsem ji měl uplynulé dva roky, a i když máme na některé věci rozdílné názory, nebudu se s ním dohadovat přes média.“ Ostrý jako břitva, jen co je pravda.

Na další výrok, že se premiéra lze zbavit demokraticky ve volbách a nedemokraticky kalašnikovem, by se dala vymýšlet stejně hulvátská odpověď. Kupříkladu: Prezidenta se lze zbavit demokraticky ve volbách a nedemokraticky alzheimerem. A Sobotka? „Tyto výroky prezidenta pokládám za hloupé, zbytečné a nebudu na ně v této zcela nepatřičné rovině reagovat.“ A tak to bylo mezi nimi pořád.

Zmoudřelý Hašek rovněž děl: „Co se týká údajného sbližování pana prezidenta s panem Babišem – to neumím posoudit… Já bych se propagace hnutí ANO panem prezidentem neobával.“

Mohl by si přinést transparent s těmito slovy před Čapí hnízdo ve chvíli, až tam přijede prezident obklopený dětmi z klokánků propagovat Babiše, který je „strana jsem já“, tedy ANO.

Michal Hašek sice zešedivěl, ale ještě na sobě musí zapracovat. Má ovšem polehčující okolnost: „Mým působištěm je Brno, případně dálnice D1 do Prahy, kam jezdím vyřizovat věci Asociace krajů.“

Alexandr Mitrofanov

Komentátor. Zabývá se vnitropolitickým děním a tématy spojenými s vývojem v Rusku. Získal Cenu křepelek (1994), Cenu Ferdinanda Peroutky (2000), Cenu Karla Havlíčka Borovského (2015) a Cenu Jiřího Ješe za komentář (2016). Vydal knihy Za fasádou Lidového domu (1998) a Politika pod pokličkou (2002, s Markétou Maláčovou), podílel se na sborníku Bludné cesty sociální demokracie (2005). Je aktivní jako mikrobloger @AlexandrMitrofa.

Je jasné, že to není žádná cesta do Damašku. Vede kolem širých lánů a nelze na ní čekat světlo z nebe či hlas shůry.

Reklama

Výběr článků

Načítám