Hlavní obsah

KOMENTÁŘ: Chcu žít Brno, ale nevím, kde přesně žiju - Miroslav Homola

Dva kandidáti z vysokých pozic pro letošní komunální volby za Žít Brno, které se pyšnilo sloganem v brněnském dialektu - tedy „chcu žít Brno“ mají problém. Nežijí v okrsku, za který kandidovali. Jeden neví, kde končí ulice, ve které žije, druhý zas neví, že je šest let přihlášen jinde, než kde skutečně žije.

KOMENTÁŘ: Chcu žít Brno, ale nevím, kde přesně žiju - Miroslav Homola

Odhlédněme od toho, že oba asi celou dobu nechodí k volbám, protože jinak by si museli uvědomit, kde je jejich volební okrsek. V podstatě se jedná jen o takovou malou lapálii, kdy se sice hnutí připraví s velkou pravděpodobností o jedno místo zastupitele, ale na možnosti vytvořit koalici to nic nezmění. Chybička se prostě vloudila a proč se tím dál zabývat. Každý ostatně pochopí, že jen nedávno vzniklé hnutí, mohlo mít problémy postavit tak rozsáhlou kandidátku a sehnat lidi nemuselo být jednoduché.

Problém je ale někde jinde. Každý, kdo kandiduje, musí v rámci své kandidatury podepsat čestné prohlášení, ve kterém na svou čest prohlašuje, že veškeré údaje, které uvádí, jsou pravdivé.

Účel sice světí prostředky, jak říká „klasik“, a tak malá lež nemusí tolik vadit. Přece kolik malých i velkých lží již bylo v rámci politiky vysloveno či napsáno. Jenomže občané vkládali (jako ostatně již několikrát v posledních letech) důvěru tomuto hnutí právě proto, že věřili, že se zbaví politických podtrhů, nepravd a lží, které nemusely být vždy vedeny zlým úmyslem.

Někdy k tomu politiky vedl dokonce bohulibý cíl ve prospěch občana. Alespoň z pohledu toho politika, který lež použil. Ono to většinou vždy nějak prošlo, mávlo se rukou s dovětkem, vždyť je tolik horších věcí, co se kolem nás dějí, tahle lež přece nikomu neublíží.

Jenomže Žít Brno - i když případ jistě nelze zevšeobecňovat na celé hnutí - se právě proti těmto lžím vymezovala a tvrdilo nám, jak nastolí jinou, otevřenou, pravdivou a transparentní politiku. Takovou, jakou bychom si všichni přáli a v jakou věříme, že se jí jednou dočkáme.

Ale ani tento cíl nedává nikomu právo uchýlit se už před počátkem zavádění té transparentní, morální a etické polity ke lži. Není to než malé pochybení, ale kde je rozdíl mezi malou a velkou lží nebo nepravdou?

Miroslav Homola

Je vedoucí brněnské redakce deníku Právo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků