Hlavní obsah

Očima Saši Mitrofanova: Zdravíme Dos Passose do záhrobí

Novinky, Alexandr Mitrofanov

Foto: Právo

Alexandr Mitrofanov

Článek

Kdysi dávno jsem na hodinách světové literatury slyšel o vyprávěcí technice amerického spisovatele Johna Dos Passose a četl jsem i ukázky. Po letech se z hlavy vypařily, ale povědomí o technice zůstalo. Wikipedie ji charakterizuje jako „koláže, sestavené z tehdejších novinových titulků, částí zpráv, úryvků písní nebo politických projevů a inzerátů“.

Na rozdíl od SSSR konce 40. let minulého století (zde) se písně o česko-čínském přátelství, pokud vím, nevyskytují. A i kdyby se našly, budou patřit do období, kdy komunistická strana řídila nejen Čínu, ale také Československo.

Ale zprávy se dají uvádět v hojném počtu. Novinky, 14. 10. 2015: „Praha by se mohla stát centrem čínských finančních institucí pro Evropu. Po úterní schůzce s čínským ministrem zahraničí Wangem I to řekl český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Do konce letošního roku by v Česku měla začít působit Bank of China, jedna z největších státem vlastněných bank v Číně. Konkrétní dohody, které by se týkaly školství, zdravotnictví i obchodu, by se podle Sobotky mohly podepsat během listopadové návštěvy Číny.“

Krteček a panda se citáty podpírat nemusí, každý je má v živé paměti. Ale balóny doložíme. Novinky, 10. 10. 2015: „Čínská finanční a energetická společnost CEFC, která je novým většinovým vlastníkem Slavie Praha, se stala partnerem fotbalové reprezentace. Firma bude do českého fotbalu investovat ročně desítky miliónů korun.“

Pár dalších výstřižků k tématu. „Praha 13. října (ČTK) – Zástupce ředitele hradního protokolu Miroslav Sklenář na Hradě končí a odchází k čínské firmě CEFC. Podle informací tabletového týdeníku Dotyk bude nově působit jako zástupce Jaroslava Tvrdíka, který bude české (evropské) zastoupení CEFC řídit.“

Deník.cz, 6. 9. 2015: „Tajemný šéf v Česku hojně nakupující čínské investiční skupiny CEFC Jie Ťien-ming, jenž se minulý týden stal poradcem prezidenta Miloše Zemana, by mohl být vnukem bývalého čínského prezidenta a maršála Jie Ťien-jinga, který stál v čele asijského státu v letech 1978 až 1983. Upozorňuje na to blog South Sea Conversations. Nejen zmíněný blog přitom upozorňuje na to, že oficiálně soukromá CEFC má velmi blízko k armádním špičkám a může být jen firmou kryjící expanzi čínského státu v zahraničí.“

Výroční zpráva BIS za rok 2014: „V případě čínské moci a jejích zpravodajských služeb se nesl rok 2014 ve znamení důrazu na vlivovou infiltraci do českých politických a státních struktur a sběru politického zpravodajství, a to vše za aktivní pomoci některých českých občanů, včetně politiků a státních úředníků.“

Zdravíme Dos Passose do záhrobí. Ta jeho metoda fakt má něco do sebe.

Alexandr Mitrofanov

Komentátor. Zabývá se vnitropolitickým děním a tématy spojenými s vývojem v Rusku. Získal Cenu křepelek (1994), Cenu Ferdinanda Peroutky (2000), Cenu Karla Havlíčka Borovského (2015) a Cenu Jiřího Ješe za komentář (2016). Vydal knihy Za fasádou Lidového domu (1998) a Politika pod pokličkou (2002, s Markétou Maláčovou), podílel se na sborníku Bludné cesty sociální demokracie (2005). Je aktivní jako mikrobloger @AlexandrMitrofa.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám