Hlavní obsah
Khágendra Thapa Magar Foto: Profimedia.cz

Zemřel nejmenší muž na světě

Ve věku 27 let v Nepálu zemřel Khágendra Thapa Magar, který byl považován za nejmenšího žijícího muže na světě schopného chůze. S odkazem na jeho rodinu o tom informovala agentura AFP. Nepálec měřil 67,08 centimetru a podlehl zápalu plic.

Khágendra Thapa Magar Foto: Profimedia.cz
Zemřel nejmenší muž na světě

Muž žil se svými rodiči ve městě Pokhara, asi 200 kilometrů západně od metropole Káthmándú.

Magar byl rekordmanem co se vzrůstu týče hned dvakrát. V roce 2010 dovršil 18 let, pak byl sesazen svým krajanem Chandrou Bahadurem Dangim, který měřil 54,6 centimetru. Ten však v roce 2015 zemřel a držitelem titulu nejmenšího muže schopného chodit se opět stal Thapa Magar.

"Když se narodil, byl tak malý, že se nám vešel do dlaně a bylo ho proto velice těžké vykoupat," řekl podle Guinnessovy knihy jeho otec.

Thapa Magar se stal známým po celém světě, navštívil více než deset zemí a vystupoval v televizích v Evropě i ve Spojených státech. "Život je výzva, když vážíte jen šest kilogramů a nehodíte se do světa, který je uzpůsoben průměrně velkému člověku. Khágendra však nenechal svou malou výšku stát v cestě tomu, aby si co nejvíce užil života," prohlásil Craig Glenday, šéfredaktor Guinnessovy knihy rekordů.

Nejmenším mužem je nyní Kolumbijec Edward Hernández, který měří 70,21 centimetru. Nejmenším mužem, který se nedokáže pohybovat po svých nohou, nicméně může stát, je nadále Filipínec Junrey Balawing, který měří pouhých 59,93 centimetru. Nejmenší ženou na světě je od roku 2011 Indka Jyoti Amge s 62,8 centimetru.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků